Trail.pl - twój przewodnik na szlaku

Jeśli chcesz się wybrać na wakacyjną wycieczkę - pieszo lub na rowerze - a nie wiesz, którą trasę wybrać, w serwisie Trail.pl znajdziesz opisy najlepszych szlaków turystycznych w Polsce.

Trail.pl - twój przewodnik na szlaku

Trail.pl to największa baza szlaków turystycznych w Polsce. Jest znakomitym źródłem wiedzy, a będzie jeszcze lepiej, gdy doczeka się aplikacji dla smartfonów.

Trail.pl wziął sobie za cel utworzenie kompletnej bazy, zawierającej wszystkie oznakowane szlaki turystyczne w naszym kraju. Już dziś w serwisie znajduje się ponad 1100 tras. Portal obejmuje zarówno ścieżki piesze i rowerowe, jak i szlaki wodne, konne czy narciarskie. Każdy opis zawiera przy tym choćby niektóre z ważnych danych, takich jak: długość, przebieg na mapie, stopień trudności, pobliskie atrakcje, dostępność dla niepełnosprawnych, utrudnienia.

Dzięki aktywności użytkowników, coraz więcej tras jest zilustrowanych zdjęciami i filmami. Wiele z nich jest po prostu zachętą do ruszenia się z domu, inne, jak klipy TOPR-u o zachowaniu się w górach podczas burzy, zawierają konkretne porady do wykorzystania na szlaku. Co ważne, to właśnie internauci odgrywają w serwisie główną rolę. To oni opisują swoje ulubione ścieżki, a najbardziej aktywni użytkownicy mogą wypożyczyć od serwisu podręczne odbiorniki GPS (przydatne w zaznaczaniu trasy na mapie).

Od początku czerwca Trail.pl ma również sekcję "Turystyczne noclegi" - pomagającą w wyszukiwaniu hotelu lub schroniska w pobliżu trasy.

Szata graficzna serwisu prezentuje się bardzo profesjonalnie. Mamy możliwość zobaczenia profili innych osób, wysyłania i odbierania od nich wiadomości oraz poznania ich opinii o szlakach. Kłopoty zaczynają się przy próbie korzystania z mapy i wyszukiwarki tras, która zwłaszcza na słabszych komputerach działa nieraz zbyt wolno. Każdy użytkownik może pobrać na dysk dokładną mapę w formacie GPX. Taki plik można później wgrać do własnego urządzenia (GPS-u lub smartfonu). Trail.pl nie doczekał się jeszcze dedykowanej aplikacji dla Androida lub iOS, a mogłaby ona znacznie ułatwić korzystanie z niego.

WERDYKT PC WORLDA: 7,8/10

Plusy:

- największa baza szlaków turystycznych w Polsce

- dokładne opisy tras (m.in. filmy i zdjęcia)

- współpraca z użytkownikami

Minusy:

- brak aplikacji dla smartfonów i tabletów

- mapa działa dość powolnie