TransFlash, czyli microSD

Opracowana przez firmę SanDisk karta pamięci TransFlash została zaadoptowana przez stowarzyszenie Secure Digital Card Association jako format microSD. Na karcie o wymiarach 15 x 11 mm można obecnie zapisać do 256 MB danych.

Karty TransFlash są o połowę mniejsze od najmniejszej do tej pory wersji Secure Digital - czyli miniSD. Wiadomo już, że z nośników microSD będzie można korzystać w standardowych czytnikach kart SD - oczywiście, pod warunkiem skorzystania ze specjalnego adaptera.

Karta pamięci TransFlash

Karta pamięci TransFlash

SanDisk stworzył karty TransFlash przede wszystkim z myślą o wykorzystaniu ich w telefonach komórkowych, coraz częściej obecnie wyposażonych w czytniki kart pamięci. Dlatego też postarano się zminimalizować ich rozmiary. Czytniki nośników TransFlash znajdziemy m.in. w telefonach Motoroli, LG, Samsunga, Kyocery oraz Sagema.

W tej chwili w ofercie SanDiska znaleźć można karty TransFlash (czyli microSD) o pojemności 256 MB (taki nośnik kosztuje ok. 45 USD). W sierpniu mają się pojawić nośniki o pojemności 512 MB (kosztować będą ok. 70 USD), zaś na koniec roku planowana jest premiera karty, na której będzie można zapisać 1 GB danych. W przyszłym roku ma z kolei pojawić się karta o dwa razy większej pojemności.


Zobacz również