Translator głosu

Nowe technologie umożliwiają natychmiastowe tłumaczenie mowy w czasie rzeczywistym.

Na targach Comdex dominują technologie rodem z serialu Star Trek. Firma ViA (www.via-pc.com) zaprezentowała translator głosu voice-to-voice tłumaczący w czasie rzeczywistym mowę z jednego języka na inny. Translator obsługuje języki: angielski, chiński, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański i portugalski. Urządzanie jest podłączane do peceta, mikrofonu i głośników. Wykorzystuje moduł translatorski firmy Lernout & Hauspie (www.lhs.com).

Firma MultiLingual Media (www.multilingualmedia.com) natomiast przedstawiła usługę GlobalTV, wykorzystującą technologię Transparent Language (www.transparentlanguage.com), którą można zastosować do tłumaczenia słów podczas telekonferencji. Obsługuje ona języki: niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, portugalski i norweski. Cena Enterprise Translation Server 3.0. wynosi minimum 17 tys. USD w zależności od liczby obsługiwanych języków i słów.

Dragon Systems (www.dragonsys.com) oraz Totally Voice (www.totallyvoice.com) zaanonsowały Marnee, aplikację do porozumiewanie się z komputerem za pomocą głosu. Rozwiązanie udostępnia użytkownikowi nie tylko głosowy interfejs poczty elektronicznej, książki adresowej i rozkładu zajęć, ale może poinformować użytkownika np. o ewentualnej niezgodności w terminach zajęć. System ma być dostępny w sprzedaży od grudnia w cenie ok. 60 USD.

Więcej informacji: www.idg.net