Transmeta konkuruje z Intelem

Kalifornijska firma Transmeta zapowiedziała rychłe wprowadzenie do produkcji nowych procesorów, w tym układu 700 MHz przeznaczonego dla notebooków.

Steve Johnson, szef działu software firmy Transmeta, zapowiedział premierę dwóch nowych procesorów z serii Crusoe. Pierwszy, oznaczony symbolem TM3120, ma być taktowany zegarem 400 MHz. Drugi, TM5400, o częstotliwości 700 MHz ze zintegrowaną pamięcią podręczną 250 MHz jest przeznaczony do działających pod kontrolą Windows. W połączeniu z nowym systemem zarządzania energią będzie mógł pracować pobierając tylko 1 W. Johnson twierdzi, że umożliwi to korzystanie z przenośnych komputerów przez cały dzień bez konieczności doładowywania baterii, co daje tym układom zdecydowaną przewagę nad procesorami Intela: typowy Celeron pobiera ok. 4-10 W, natomiast nowy Pentium III dla notebooków ok. 6-15 W.

Kolejną zaletą procesorów Crusoe jest ich szybkość: TM5400 działa tylko o 100 MHz wolniej niż najszybszy procesor dla komputerów klasy desktop Intela czy AMD i jest porównywalny z najszybszymi procesorami tych firm przeznaczonymi dla notebooków. Procesory z serii TM3120 są już produkowane. Prototypy TM5400 natomiast są w fazie przygotowań. W połowie roku planowane jest wprowadzenie ich na rynek. Oba zostaną wyprodukowane przez IBM, pierwszy w technologii 0,22 mikrona, drugi w bardziej zaawansowanej 0,18 mikrona. Oba układy mają być w pełni zgodne z procesorami Intela.

Niestety, na razie nie wiadomo, kto będzie wytwarzał komputery oparte na Crusoe. "Sprawa, która spędza mi sen z powiek, to producenci hardware. Na razie żaden z nich nie zapewnił mnie, że Crusoe wkrótce pojawi się na rynku" - stwierdził Rob Enderle, wiceprezes Giga Information Group.

Więcej informacji: www.idg.net