Transmeta pozywa Intela

Firma Transmeta złożyła w sądzie pozew przeciwko Intelowi. Zarzuca w nim pozwanemu wykorzystywanie w swoich produktach zastrzeżonych patentami technologii i domaga się rozsądnego odszkodowania i zakazu sprzedaży łamiących prawo patentowe procesorów.

Przedstawiciele Transmety twierdzą, że Intel naruszył dziesięć patentów firmy chroniących rozwiązania z zakresu architektury mikroprocesorów i zarządzania energią. Zastrzeżone technologie są według niej używane w liniach procesorów Pentium III, Pentium 4, Pentium M, Core oraz Core 2. Dlatego też Transmeta domaga się rozsądnego odszkodowania oraz zakazu sprzedaży łamiących prawo patentowe procesorów.

Przypomnijmy - Transmeta zaprezentowała w roku 2000 energooszczędne procesory, wyposażone w nowatorską technologię tłumaczenia instrukcji procesorów x86. Konkurencja w tamtym czasie główny nacisk kładła na wydajność - nie bacząc wcale na zużycie energii. Na tym polu Tranmeta przodowała - koncern opracował technologię o nazwie LongRun, która umożliwiała ograniczenie poboru energii przez procesor, jeśli akurat nie był on mocno obciążony. To właśnie związane z nią patenty są przedmiotem sporu.

Na początku zeszłego roku firma postanowiła zrezygnować z produkcji układów, a zająć się licencjonowaniem własnych technologii (pisaliśmy o tym w artykule "Transmeta rezygnuje z produkcji procesorów".

Póki co przedstawiciele Intela nie skomentowali zaistniałej sytuacji.