Transmeta: tajemniczy projekt dla Microsoftu?

Wygląda na to, że Microsoft szykuje kolejną nowość z obszaru rozwiązań mobilnych, obok ujawnionego niedawno projektu Origami.

Transmeta: tajemniczy projekt dla Microsoftu?

Transmeta - amerykański producent procesorów poinformował w komunikacie giełdowym, że na ukończeniu jest projekt prowadzony od zeszłego roku wraz z Microsoftem. Strony jednak nie chcą ujawnić szczegółów. Według giełdowego komunikatu Transmety, nad projektem na zlecenie MS pracowało 30 jej inżynierów. Kolejne umowy na dodatkowe usługi są w trakcie negocjacji - podaje spółka.

Pierwsze spekulacje analityków wskazują, że projekt ma związek z nowym systemem operacyjnym Windows Vista, którego premiera odbędzie się pod koniec roku. Microsoft bardzo często współpracuje z producentami sprzętu i podzespołów nad prototypami nowych urządzeń i modeli referencyjnych. Minione tygodnie upływały pod znakiem Origiami czyli projektu MS i kilku producentów m.in. Intela, Samsunga, Asusa , który okazał się nowym pomysłem na komputer przenośny - Ultra Mobile PCs.

Po zmianie modelu biznesowego Transmeta zajmuje się w głównie licencjonowaniem technologii produkcji procesorów. Obok współpracy z MS spółka podpisała także w zeszłym roku umowę z Sony.