Transmeta trzyma się mocno

Mimo zrezygnowania niektórych producentów komputerów z wykorzystania procesorów Cruzoe, wiele firm prezentuje nowe urządzenia z układami Transmety.

Pomimo wycofania się niektórych producentów z planów sprzedaży komputerów z procesorami Cruzoe, na targach Comdex wiele firmy prezentowało urządzenia oparte na układach firmy Transmeta. Należy do nich między innymi Sony, która zaprezentowała model notebooka Vaio PictureBook C1VN. Podstawą tego komputera jest procesor Cruzoe taktowany zegarem 600 MHz. Urządzenie na razie będzie oferowane w USA w cenie 2299 USD. Firma nie ujawniła jednak, czy w najbliższym czasie wprowadzi na rynek kolejne modele notebooków z procesorami Transmety. "Model ten jest wyposażony w system operacyjny Windows Me. Użytkownicy dopiero po kilku minutach obsługi tego komputera zauważają, że brak mu nalepki Intel Inside i są bardzo zaskoczeni, bo działa tak samo" - powiedział rzecznik Sony David Yang.

Hitachi natomiast zademonstrowała dwa modele. Laptop Flora 220TX ma jednostkę Cruzoe z zegarem 600 MHz, waży 1,7 kg, a jego baterie zapewniają 10 godzin ciągłej pracy. Cenę urządzenia ustalono na 2300 USD. Hitachi przedstawiła także prototypowy komputer sieciowy Pia. Urządzenie to jest zbudowane z wykorzystaniem układu Crusoe 400 MHz, ma 192 MB RAM i działa pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.

Kolejnym producentem, który postanowił zastosować procesor Crusoe w nowym subnotebooku Cassiopeia ze znanej serii FIVA, jest Casio. Według zapewnień Scotta Nelsona, przedstawiciela firmy, nowe modele tych komputerów pojawią się w sprzedaży w I kwartale 2001 r. w cenie poniżej 2000 USD.

Gateway zaanonsował Connected Touch Pad, czyli palmtop obsługiwany przez dotyk, zawierający procesor Crusoe. Urządzenie ma zainstalowaną przeglądarkę firmy Netscape i Instant AOL, oferowaną przez America Online. Cena Connected Touch Pad wyniesie 599 USD.


Zobacz również