Transmeta wchodzi na europejską scenę

Konferencją prasową w Londynie i prezentacją układów na targach CeBIT w Hanowerze kalifornijska firma Transmeta rozpoczęła europejskie tourne promujące serię chipów Crusoe.

Przedstawiciele firmy Transmeta na konferencji prasowej w Londynie wyjaśniali, w jaki sposób chipy Crusoe zaprojektowane dla komputerów przenośnych są w stanie zaoferować większą wydajność systemu i mniejsze zużycie energii, wykorzystując nową technologię zarządzania zasilaniem - LongRun oraz opierając się na aplikacjach umożliwiających energooszczędne wykorzystanie procesora. Transmeta zaprezentowała dwa chipy: TM5400 (500 lub 700 MHz) skonstruowany z myślą o lekkich notebookach pracujących w systemach Windows i TM3120 (333 lub 400 MHz), przeznaczony głównie do obsługi urządzeń internetowych pracujących w systemie Linux.

Oprogramowanie, które współdziała z chipami Crusoe, ma specjalny tryb stand-by kontrolujący wykorzystanie procesora, który automatycznie ustala poziom poboru mocy w zależności od wykonywanego zadania, nawet w przerwach pomiędzy uderzeniami w klawisze klawiatury. Co więcej, jak twierdzą przedstawiciele Transmety, oprogramowanie nadzorujące pracę procesora jest w stanie rozpoznawać aktualnie działającą aplikację i "uczyć się" jak sprawić, by działała szybciej i zużywała mniej energii. Programiści z Transmety zmodyfikowali także system operacyjny Linux, aby mógł pracować bez twardego dysku, wykorzystując jedynie pamięć ROM (Read Only Memory) do magazynowania skompresowanego systemu plików.

"Planujemy zaopatrzyć Europę w urządzenia oparte na chipach Crusoe w ciągu dwóch lat, a niektóre nasze produkty trafią na europejskie półki w drugiej połowie tego roku" - oświadczył David Ditzel z Transmety.