Transmisja meczu piłki nożnej w 3D w Canal+

15 maja 2010 r. nastąpi pierwsza w Polsce telewizyjna transmisja meczu piłkarskiego w technice 3D. Relację na żywo ze stadionu będzie można obejrzeć w Canal+. Stacja we współpracy z koncernem LG zorganizuje tego dnia specjalne pokazy dla kibiców w wybranych miastach na terenie kraju.

Mecz transmitowany w 3D (i HD) będzie spotkaniem ostatniej, 30. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Będą to zawody decydujące o tytule mistrza Polski - sądząc po obecnym układzie tabeli relacja może zostać zrealizowana w Warszawie, Krakowie lub Poznaniu. Tym sposobem może to być mecz Lech Poznań - Zagłębie Lubin, Wisła Kraków - Odra Wodzisław bądź Legia Warszawa - PGE GKS Bełchatów.

Jak informuje nadawca, partnerem transmisji będzie Eutelsat (za pośrednictwem satelity Hot Bird tego operatora). Transmisja zostanie zrealizowana w oparciu o wóz transmisyjny z 9 kamerami rejestrującymi obraz stereoskopowy. Przekaz stereo 3D będzie niekodowany, co znaczy, że abonenci Cyfry+, korzystający z dekodera HD i telewizora 3D będą ją mogli obejrzeć w serwisie testowym Canal+ 3D test (kanał 28).

Pokazy otwarte

Transmisję będzie można śledzić także w wybranych pubach w Polsce - otwarte pokazy zostaną zrealizowane w kooperacji Canal+ z firmą LG, która dostarczy telewizory 3D i zestawy okularów.

LG to jeden z producentów, który zamierza wprowadzić do sprzedaży w naszym kraju odbiorniki 3D. W maju br. w sklepach znajdą się urządzenia z serii Infinia LED TV, w tym modele Full LED 3D. Pierwszym dostępnym w Polsce telewizorem pozwalającym na wyświetlanie obrazu trójwymiarowego jest Samsung UE40C7000, LCD z podświetleniem LED.

Telewizja 3D - to już rzeczywistość

Polska to kolejne europejskie państwo, m.in. po Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie rusza telewizja stereoskopowa. "Jesteśmy dumni, że jako pierwsi dostarczymy polskim kibicom sportowych emocji w 3D. Chcemy, aby jak najwięcej kibiców mogło uczestniczyć w tym wielkim piłkarskim i telewizyjnym święcie i dlatego zorganizujemy dla nich specjalne pokazy w pubach w całej Polsce" - ocenia Bertrand Le Guern, prezes Canal+ Cyfrowy.

Majowa transmisja meczu piłkarskiego nie będzie pierwszym doświadczeniem Canal+ z trójwymiarowym nadawaniem. Firma jest bowiem koproducentem międzynarodowej produkcji "Projekt Chopin", filmu powstającego w technice 3D.