Transmitery TP-Link TL-WPA8630P KIT - Internet bez ograniczeń

Instalacja nowej sieci w domu i biurze może być niezwykle problematyczna jeśli uprzednio nie zadbaliśmy o odpowiednią infrastrukturę. Aby oszczędzić sobie frustracji albo remontu warto zainteresować się ofertą transmiterów sieciowych. Przetestowany przez nas TP-Link TL-WPA8630P KIT to jeden z najciekawszych zestawów dostępnych na rynku.

Transmiter sieciowy to sprzęt pozwalający na wykorzystanie infrastruktury elektrycznej do rozprowadzania sieci. Standardowy zestaw zazwyczaj składa się z dwóch, wpinanych do gniazdka urządzeń - nadajnika i odbiornika. Bardziej zaawansowane modele przewidują również wykorzystanie odbiornika w roli punktu dostępowego, dzięki czemu możliwe jest nie tylko rozbudowanie sieci LAN, ale również zwiększenie zasięgu Wi-Fi. Właśnie tego typu zestaw oferuje TP-Link w ramach pakietu TL-WPA8630P KIT.

Zestaw i budowa

Pakiet startowy TP-Link TL-WPA8630P KIT składa się z dwóch urządzeń sprzedawanych w jednym kartonie. Pierwsze z nich to pełniący rolę nadajnika TP-Link TL-PA8010P. Został on wyposażony w gniazdo Ethernet, 3 diody informujące o stanie jego pracy oraz przycisk do szybkiego parowania. Drugi produkt to TL-WPA8630P działający w roli odbiornika. Posiada on aż 3 wtyki Ethernet, zestaw 5 diod informujących o stanie pracy, przycisk szybkiego parowania, przycisk Wi-Fi, wyłącznik diod LED oraz przycisk reset. Wbudowany w urządzenie moduł punktu dostępowego, sprawia że jest ono zauważalnie większe od nadajnika.

Obydwa transmitery wykonano z białego, połyskliwego tworzywa dobrej jakości. Dzięki gniazdom sieciowym umieszczonych w ich obudowach użytkownik nie traci dostępu do punktów elektrycznych. Oprócz urządzeń opakowanie kryje również instrukcję oraz dwa przewody sieciowe.

Technologia

Według zapewnień producenta standard HomePlug AV2 zapewnia pracę transmiterów z prędkością do 1300 Mb/s, natomiast technologia 2x2 MIMO zwiększa efektywność wykorzystania infrastruktury elektrycznej wspierając równoczesną obsługę wielu połączeń sieciowych bez zmian stabilności w pracy poszczególnych z nich. Zestaw pracuje w standardzie bezprzewodowym AC1350 pozwalającym osiągać transfer do 1350Mb/s. Funkcja Wi-Fi Clone pozwala na natychmiastowe skopiowanie danych sieciowych routera do transmitera, natomiast dzięki Wi-Fi Auto-Syn wszystkie dodatkowe urządzenia samodzielnie będą wymieniać się stosownymi konfiguracjami. Zasięg pracy zestawu jest określany na poziomie 300 m w obrębie jednego budynku.

Nasze testy

Największą siłą TP-Link TL-WPA8630P KIT jest prosta instalacja. Urządzenia należy wpiąć do gniazdek sieciowych w obrębie jednej fazy. Nadajnik podłącza się do routera lub modemu, natomiast odbiornik do urządzeń docelowych. Następnie należy wcisnąć przycisk parowania, a kilka sekund później przycisk synchronizacji sieci Wi-Fi. Cała procedura zajmuje maksymalnie 5 minut i nie wymaga uruchamiania urządzeń zewnętrznych czy przeprowadzania konfiguracji z wykorzystaniem oprogramowania.

Testy zostały przeprowadzone w 4-kondygnacyjnym budynku z powtarzalnymi piętrami o powierzchni 50 m2 każde. Router wraz z nadajnikiem został ustawiony na najniższym piętrze, podczas gdy odbiornik wraz z komputerem ulokowano na najwyższym piętrze.

Testy z wykorzystaniem łącza przewodowego nie wykazały jakichkolwiek różnic względem transferów osiąganych po podłączeniu komputera bezpośrednio do routera.

Punkt dostępowy pokrył najwyższe piętro ze 100% zasięgiem odnotowując wyniki transferu o około 15% niższe niż maksimum infrastruktury odnotowywane bezpośrednio przy routerze. Jednocześnie na dwóch środkowych piętrach siła sygnału zwiększyła się z około 50% do blisko 75%.

Transmitery mogą być wygodnie konfigurowane za pośrednictwem darmowej aplikacji tpPLC, jednak jej używanie nie jest wymagane.

Transmitery mogą być wygodnie konfigurowane za pośrednictwem darmowej aplikacji tpPLC, jednak jej używanie nie jest wymagane.

Podsumowanie

Transmitery TP-Link TL-WPA8630P KIT to wzorowo wykonany sprzęt, pozwalający na nieinwazyjną rozbudowę infrastruktury sieciowej. Oferowane rozwiązania zapewniają dostęp do najwyższych parametrów sieci nawet w znacznej odległości od głównego routera. Producent pokusił się w tym wypadku na zastosowanie kilku innowacji poprawiających parametry połączenia. Na szczególną uwagę zasługuje technologia 2x2 MIMO pozwalająca na niezależne i stabilne gospodarowanie transferem. Pochwały należą się również za dedykowaną aplikację, którą można opcjonalnie wykorzystać do szybkiej zmiany parametrów i kontroli działania transmiterów.