Tranzystor 210 GHz

IBM opracował tranzystor pracujący z częstotliwością do 210 GHz. To o 80% więcej w porównaniu z dotychczas używanymi układami.

IBM zbudował najszybszy tranzystor na świecie. Układ może pracować z częstotliwością do 210 GHz przy natężeniu prądu na poziomie jednego miliampera. Oznacza to, że tranzystor działa aż o 80% szybciej niż dotychczas wykorzystywane układy, zużywając o połowę mniej energii. Ponadto IBM zmniejszył rozmiary tranzystora, tworząc układ z nowego materiału (krzem-german), który jest lepszym przewodnikiem prądu niż czysty krzem. Technologia opracowana przez IBM pozwoli innym producentom układów scalonych zrezygnować na jakiś czas z prób wykorzystania do ich produkcji innych, droższych materiałów, takich jak arsenek galu czy fosforek indu. Specjaliści IBM pracowali 10 lat nad możliwością wykorzystania krzem-germanu w swoich technologiach.

IBM zapowiada, że nowa technologia połączenia krzemu i germanu pozwoli na rozszerzenie zastosowania tego materiału w produkcji półprzewodników. Dotychczas powszechnie uważano, że wykorzystując krzem nie uda się uzyskać większych szybkości pracy układów. IBM już wkrótce zamierza przedstawić układy dla urządzeń sieciowych, zbudowane z wykorzystaniem nowej technologii, pracujące z zegarem 80 GHz. Analitycy uważają, że nowe tranzystory niedługo będą stanowić podstawę działania w telefonach komórkowych i komponentach radiowych. Przedstawiciele IBM przewidują, że nowa technologia pozwoli w ciągu dwóch lat opracować tranzystory, działające nawet pięć razy szybciej niż obecnie wykorzystywane.


Zobacz również