Tranzystory bez limitu

Intel poinformował o opracowaniu nowej technologii, która pozwoli na stworzenie w 2007 roku procesora złożonego z miliarda tranzystorów.

Nowy tranzystor ma być zbudowany z nieznanego jak dotąd materiału (firma nie ujawniła tej informacji). Zmianie ma także ulec proces produkcji. Intel twierdzi, że nowa technologia pozwoli na uniknięcie problemów z dużym zapotrzebowaniem procesorów na energię i związane z tym wydzielanie dużych ilości ciepła.

Aktualnie wytwarzane bramki tranzystorów pomimo mikroskopijnych rozmiarów, nawet w chwili zamknięcia przepuszczają prąd, niepotrzebnie zużywając energię. Cel Intela to likwidacja tych „luk”, a nowy, „tajemniczy” materiał ma właśnie zaradzić tym problemom.

Premiera nowego rozwiązania zapowiedziana jest dopiero na 2007 rok. Opóźnienie jest spowodowane m.in. problemami jakie sprawiają stosowane aktualnie elektrody w tranzystorach, które wykonane są krzemu polikrystalicznego. Aby rozwiązać ten problem Intel opracował elektrody, które wykonane są ze specyficznego rodzaju metalu i są odrębne dla tranzystorów NMOS i PMOS (pierwsze są otwarte przy wystąpieniu na bramce wysokiego napięcia, a drugie niskiego). Także informacje na temat szczegółów tego rozwiązania na razie objęte jest tajemnicą.


Zobacz również