Travian, Plemiona, Delirium, Tibia, Ogame - Radzimy w co grać!

W dzisiejszych czasach w sieci roi się od gier uruchamianych za pośrednictwem przeglądarek. Te produkcje, pomimo, że nie wymagają nawet instalowania czegokolwiek na dysku twardym, potrafią nieraz zadziwić fabułą i grywalnością. Postanowiliśmy przybliżyć Wam niektóre z nich.

Travian - (travian.interia.pl)

Travian, Plemiona, Delirium, Tibia, Ogame - Radzimy w co grać!

Travian to niemiecka gra typu Massive Multiplayer Online Strategic Game. W Polsce Travian zlokalizowany został przez portal Interia.pl. Rozgrywka toczy się całkowicie w czasie rzeczywistym.

Głównym założeniem Traviana jest zakładanie i rozbudowa osad, tak aby w rezultacie zbudować jako pierwszy Cud Świata. Na początku gracz dysponuje jedną wioską. W punkcie wyjścia jest ona pozbawiona infrastruktury więc trzeba skupić się na rozbudowie. Jest to dość długotrwały i nieciekawy etap rozgrywki. Ma on jednak tę zaletę, że w międzyczasie można dokładnie przemyśleć swoją taktykę i zapoznać się z sąsiadami.

Gracz oprócz panelu, na którym widzi własną osadę, posiada także mapę regionu. Może on na niej zobaczyć z jakimi wioskami sąsiaduje, jaki mają one poziom ludności i czy należą do sojuszy. Możliwa jest oczywiście komunikacja z innymi osadami w celu np. wymiany handlowej czy zawarcia wspomnianego sojuszu wojskowego.

W Travianie występują cztery nacje. Trzy z nich oddano wyłącznie do dyspozycji graczy. Są to Rzymanie, Galowie i Germanie. Czwartą są Natarowie. Nacja ta, o charakterze NPC, ma na celu przejęcie kontroli nad światem Traviana. Ma ona wiele udogodnień niedostępnych dla zwykłych użytkowników. Natarowie mogą m.in. przechowywać więcej surowców, używać słoni bojowych zamiast jednostek konnych, a także, tak samo jak zwykli gracze, posiadają możliwość stworzenia Cudów Świata.

Rzymianie są najbardziej zbalansowaną, ale również najbardziej kosztowną z nacji. We wszystkich statystykach wypadają oni pośrednio. Ich największą zaletą jest możliwość budowy więcej niż jednego obiektu w jednym momencie. Nic dziwnego, że tę stronę użytkownicy wybierają najczęściej.

Kolejną siłą są Galowie. Nacja ta uznawana jest za najlepszą opcję dla mniej agresywnie nastawionych graczy. Galowie posiadają lepszą obronę, a w razie ataku innych narażeni są także na mniejsze straty w surowcach. Ich główną siłą są jednostki kawalerii.

Germanie są najbardziej waleczną nacją z całej trójki. Mają słabą obronę i wolno się rozbudowują. Stanowią jednak najlepszy wybór dla osób lubujących się w atakach. Posiadają najtańsze wojsko i umiejętność pozwalającą im na grabież 1/3 ukrytych surowców atakowanej osady.

Kluczowe w grze jest umiejętne wchodzenie w sojusze. Dzięki nim gracze mogą lepiej koordynować swoje działania ofensywne, defensywne i rozbudowę osad. Pozwala to również na łatwiejsze spełnienie głównego celu Traviana, czyli budowy Cudu Świata.

Plusy:

+ Bardzo przyjazny użytkownikowi interfejs gry.

+ Obszerne forum z informacjami przydatnymi zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy.

+ Pełna polska lokalizacja

Minusy:

- Kontrowersyjne zmiany wprowadzone ostatnio w regulaminie

- Występowanie dużej ilości graczy posługujących się multikontami (niezgodne z regulaminem ułatwienie)