Trendy: Internet Explorer 6 znowu liderem, Mozilla Firefox 2.x spada

Stało się! Po niecałych 4 miesiącach na pozycji lidera Firefox 2.x spadł na drugie miejsce w rankingu popularności przeglądarek WWW. Internet Explorer 6.x ponownie na pierwszym miejscu.

Zgodnie z opublikowanymi właśnie badaniami gemiusTraffic za okres 5-11.08.2008, najpopularniejszą przeglądarką WWW w Polsce jest Internet Explorer 6, z którego korzystało 29.2% internautów (+0,2 p.p.). Na drugim miejscu znalazł się Firefox 2.x z udziałem 28,5% (-0,9 p.p.), na trzecim - Internet Explorer 7 (22,2%, +0,1 p.p.).

O ostatniej zmianie na pozycji lidera informowaliśmy 24 kwietnia, kiedy po raz pierwszy od wielu lat Internet Explorer został zdetronizowany przez Firefoksa 2.x (patrz: "Trendy: Polska - Firefox liderem, PCWK - Firefox liderem").

Najnowsze wyniki popularności przeglądarek (źródło: gemiusTraffic, Ranking.pl)

Najnowsze wyniki popularności przeglądarek (źródło: gemiusTraffic, Ranking.pl)

Inne przeglądarki

Osłabło nieco tempo przyjmowania się Mozilli Firefox 3.x, która w ostatnim tygodniu powiększyła swój udział o "zaledwie" 0,6 punktu procentowego (z 10,5% do 11,1%). Nie zmienia to jednak faktu, że popularność najnowszego wydania przeglądarki Mozilla Foundation rośnie błyskawicznie - korzysta z niej już co dziewiąty polski internauta!

Nie zmienił się udział Opery (6,6%) i innych aplikacji wykorzystywanych do surfowania w Sieci.

Grupy (marki) przeglądarek

Jeśli brać pod uwagę grupy (marki) przeglądarek, ranking przedstawia się następująco:

1. miejsce - Internet Explorer (51,6%, +0,3 p.p.)

2. miejsce - Firefox (40,9%, -0,2 p.p.)

3. miejsce - Opera (6,7%, bez zmian)

Patrz też: "Ranking.pl: Blokowanie skryptów to wyjątkowo rzadko spotykane zjawisko"