Trendy: XP stoi, Vista minimalnie w górę, Firefox minimalnie w górę

W poprzednim tygodniu wydawało się, że Firefoksowi brakuje dosłownie kilku dni do wyprzedzenia Internet Explorera. Okazało się jednak, że liczba zwolenników przeglądarki Mozilla Foundation przestała tak gwałtownie przyrastać.

Zgodnie z najświeższymi wynikami (okres: 8-14.04.2008) prezentowanymi na witrynie Ranking.pl w ostatnim tygodniu nastąpiła w Polsce stabilizacja. I to zarówno w kwestii systemów operacyjnych, jak i przeglądarek internetowych.

Wśród systemów operacyjnych prym w dalszym ciągu wiedzie Windows XP (89,4%). Na drugim miejscu znajduje się Vista (6,8%, wzrost o 0,1 punktu procentowego), na trzecim - Windows 98 (1,4%, bez zmian), na czwartym - Windows 2000 (1,2%, bez zmian).

Linux w dalszym ciągu ma 0,4% rynku, Windows Me - 0,3%, Mac OS X - 0,3%, Windows 2003 - 0,1%.

Popularność systemów operacyjnych w Polsce wg. badań gemiusTraffic (wykres bez systemu Windows XP, wyniki obejmują 6 ostatnich kwartałów)

Popularność systemów operacyjnych w Polsce wg. badań gemiusTraffic (wykres bez systemu Windows XP, wyniki obejmują 6 ostatnich kwartałów)

Można zaryzykować twierdzenie, że dwaj główni konkurenci to XP i Vista, ten drugi stopniowo podkrada użytkowników temu pierwszemu. W wypadku pozostałych OS-ów panuje wyraźna stagnacja, pospolitego ruszenia brak.

Przeglądarki internetowe

W zeszłym tygodniu wydawało się, że Firefox połknie IE6 z butami. Na razie tak się nie stało.

W dalszym ciągu liderem jest Internet Explorer 6, którego używa 34,9% polskich internautów (spadek o 0,1 punktu procentowego). Na drugim miejscu znajduje się Mozilla Firefox 2.x z udziałem wynoszącym 34,6% (+0,1 p.p.), na trzecim - IE7 (21,4%, +0,2 p.p.), na czwartym - Opera 9.x (5,9%, bez zmian).

Dalej jest Mozilla Firefox 1.x (1,6%, bez zmian), Firefox 3.x (0,4%, bez zmian), Mozilla 1.x (0,4%, bez zmian), MSIE5 (0,3%, bez zmian) i Safari 3.x (0,1%, bez zmian).

Popularność przeglądarek w Polsce wg. badań gemiusTraffic (wykres obejmuje 6 ostatnich kwartałów)

Popularność przeglądarek w Polsce wg. badań gemiusTraffic (wykres obejmuje 6 ostatnich kwartałów)

Spośród silników przeglądarek najpopularniejszy jest Internet Explorer okupujący 56,6%, za nim znajduje się Gecko (stosowany m.in. w Firefoksie) z udziałem 37,1%, Opera posiadająca 6,0% rynku i KHTML stosowany w co pięćsetnej aplikacji wykorzystywanej do surfowania w Sieci.


Zobacz również