Trendy internetowe - co już niedługo może nas spotkać w Sieci

Facebook i Twitter cieszą się obecnie ogromną popularnością wśród użytkowników internetu. Jednak oprócz nich są inne serwisy z funkcjami społecznościowymi, które z dnia na dzień zyskują coraz więcej zwolenników.


Sieci społecznościowe odgrywają ogromną rolę we współczesnym świecie. Nawigacja za pomocą smartfona, najnowsze hity muzyczne czy wysyłanie krótkich wiadomości – serwisy społecznościowe liczą się w bardzo wielu dziedzinach. Poniżej przedstawiamy usługi, które zdobywają coraz większy rozgłos i uznanie w Stanach Zjednoczonych. Zapewne już niebawem zrobi się o nich głośno także w Europie. A może lada chwila będzie się o nich mówiło także w Polsce?

Trendy internetowe - co już niedługo może nas spotkać w Sieci

Waze – inteligentna nawigacja

Waze to społecznościowa usługa nawigacyjna, która jest dostępna w postaci bezpłatnej aplikacji do urządzeń przenośnych z systemem operacyjnym iOS lub Android. Jej siła tkwi we współpracy wspólnoty, którą zrzesza. Każdy użytkownik portalu może zgłaszać swoje spostrzeżenia – np. pułapki radarowe zastawione na kierowców, niebezpieczne lokalizacje (np. miejsca, w których doszło do kolizji drogowej) lub zablokowane drogi. Wszyscy pozostali użytkownicy aplikacji zostaną o tym powiadomieni w czasie rzeczywistym, a więc już w trakcie planowania podróży lub – jeśli jest na to za późno – podczas jazdy. Podczas tankowania możesz w podobny sposób dzielić się z innymi użytkownikami serwisu cenami paliwa na stacjach benzynowych. Innym razem skorzystasz z sugestii pozostałych członków portalu, co pozwoli ci zaoszczędzić gotówkę. A jeżeli skojarzysz Waze ze swoim profilem w portalu Facebook, program będzie cię informować o tym, gdy twoi znajomi znajdą się w pobliżu – pod warunkiem, że oni także korzystają z aplikacji Waze.

Trendy internetowe - co już niedługo może nas spotkać w Sieci

Serwer Waze’a analizuje trasy pokonywane przez poszczególnych użytkowników serwisu i rejestruje wszystkie odchylenia od sugerowanych szlaków. Jeśli okaże się, że udało się dotrzeć do celu szybciej, od tej pory aplikacja będzie proponowała tę nową, zmienioną trasę także innym użytkownikom. Z drugiej strony Waze jest w stanie odnotować spowolnione przemieszczanie się większej liczby użytkowników w tym samym miejscu lub okolicach. Wynika z tego, że w danej lokalizacji ruch odbywa się niezbyt płynnie lub utworzył się zator drogowy. W zaistniałej sytuacji Waze wysyła odpowiednie powiadomienie do wszystkich użytkowników, których trasa prowadzi drogami z utrudnieniami w ruchu.

Waze jest jednym z najszybciej rozwijających się serwisów internetowych. Obecnie jest dostępny w sześciu wersjach językowych – angielskiej, francuskiej, włoskiej, niemieckiej, rosyjskiej i węgierskiej. W razie problemów można poszukać pomocy na stronach Wiki lub w forum (w jednym i drugim miejscu są polskojęzyczne sekcje).

Trendy internetowe - co już niedługo może nas spotkać w Sieci

Soundcloud – współdzielenie muzyki, audiobooków i innych mediów

Serwis SoundCloud wyspecjalizował się w upowszechnianiu plików dźwiękowych. Portal działa całkowicie legalnie. Mogą tu umieszczać swoje utwory muzycy lub zespoły muzyczne, aby udostępniać je wszystkim internautom lub tylko wybranej grupie osób. Treści audio można słuchać w postaci strumienia, lecz nie ma możliwości pobierania ich na dysk lokalny komputera. Cechą szczególną portalu SoundCloud jest funkcja komentowania, która pozwala opatrywać swoimi uwagami wybrany fragment utworu muzycznego.

Usługa SoundCloud nie ogranicza się jednak tylko do muzyki. Oprócz niej znajdziesz w zbiorach witryny na przykład audiobooki, słuchowiska, podcasty, wiadomości, występy satyryczne, wywiady itd.

Trendy internetowe - co już niedługo może nas spotkać w Sieci

Ponadto możesz śledzić innych użytkowników – funkcja ta działa podobnie do swojego odpowiednika w serwisie Twitter. Wówczas SoundCloud będzie wysyłać ci powiadomienia, gdy opublikują oni nowe treści. Korzystanie z portalu, o którym mowa, jest możliwe nie tylko z poziomu przeglądarki internetowej w komputerze, lecz także za pomocą aplikacji w urządzeniach przenośnych (są dostępne wersje do systemów iOS i Android). W celu zarejestrowania się wystarczy wpisać swój adres e-mail i zdefiniować hasło dostępu. Alternatywnie można logować się w serwisie za pośrednictwem swojego konta w portalu Facebook lub Google+. Jednak wcale nie trzeba się logować, aby delektować się zasobami audio zgromadzonymi w serwisie SoundCloud. Gdy klikniesz pole Explore w lewym górnym narożniku strony, dostaniesz się do wszystkich utworów dźwiękowych. Wskaż żądaną kategorię na pionowym pasku z lewej strony (np. Urban, Jazz & Blues, World lub Rock), a z prawej pojawią się podkategorie (gatunki muzyczne) z najbardziej lubianymi utworami. Aby zainicjować odtwarzanie jednego z nich, kliknij okrągłą ikonę na środku miniatury. W ten sam sposób wstrzymasz odtwarzanie. Białymi strzałkami po obu stronach możesz przeskakiwać do poprzedniego lub następnego utworu w danej muzycznej podkategorii. Jeśli chcesz znaleźć określony tytuł lub utwór określonego wykonawcy, wpisz poszukiwane pojęcie w polu Search. Chcąc przeskoczyć do dowolnego miejsca w obrębie bieżącego utworu, trzeba kliknąć wskaźnik postępu przy dolnej krawędzi miniatury. Poziom głośności możesz regulować suwakiem w prawym górnym narożniku strony.

Vine – filmy krótkie i na temat

Usługa internetowa Vine pozwala nagrywać krótkie sekwencje wideo. Ich długość nie może przekraczać sześciu sekund. Ponadto jest możliwy montaż zarejestrowanych filmów i ich udostępnianie innym użytkownikom – także za pośrednictwem serwisów społecznościowych Facebook i Twitter. Klip, którym podzielisz się ze znajomymi, jest u nich wyświetlany nieustannie w pętli. Taka forma przekazu nadaje się doskonale do składania życzeń w niekonwencjonalny sposób, przekazywania pozdrowień z daleka, udokumentowania krótkich wydarzeń ze swojego życia i innych zastosowań. Mogą jej używać artyści-amatorzy do tworzenia krótkometrażowych dzieł sztuki.

Trendy internetowe - co już niedługo może nas spotkać w Sieci

Sześciosekundowe ograniczenie ma za zadanie zachęcać użytkowników do tego, aby skoncentrowali się na głównym motywie i przesłaniu swojego materiału. Limit ma ponadto pobudzać kreatywność filmującego. Usługa Vine jest dostępna w postaci aplikacji do urządzeń przenośnych wyposażonych w system iOS lub Android (wymagana wersja 4.0 lub nowsza). Według komentarzy użytkowników wersja do Androida nie jest jeszcze dobrze dopracowana.

Chcąc obejrzeć filmy zrobione przez innych użytkowników i udostępnione szerokiej publiczności, możesz odwiedzić także witrynę www.seenive.com. Ujrzysz listę najbardziej popularnych spośród udostępnionych klipów. Aby zorientować się, jakiego rodzaju filmy publikują użytkownicy serwisu Vine, najlepiej kliknąć napis Channels przy górnej krawędzi strony. Ujrzysz listę kategorii. Po wskazaniu jednej z nich pojawią się filmy opublikowane w ciągu ostatnich 24 godzin. Aby uzyskać starsze filmy, klikaj przyciski Yesterday, Last 7 days i Last 30 days. Warto nadmienić, że operator usługi Vine to siostrzana firma Twittera.