Trendy na rok 2005

Jakie komputery będą dostępne na rynku w 2005 roku? Czy na rynek wkroczą aparaty 10-megapikselowe? Czy na biurku każdego grafika pojawią się monitory LCD? Redakcja digita przedstawia prognozy na rok 2005.


Jakie komputery będą dostępne na rynku w 2005 roku? Czy na rynek wkroczą aparaty 10-megapikselowe? Czy na biurku każdego grafika pojawią się monitory LCD? Redakcja digita przedstawia prognozy na rok 2005.

Technologia cały czas idzie naprzód. To co znajdujemy na sklepowych półkach, zaprojektowano 2-3 lata temu.

Nowe pomysły są wprowadzane coraz szybciej i już w tym roku możemy się spodziewać nowych, ciekawych rozwiązań. Kiedyś mówiono, że co sześć miesięcy wchodzi nowa generacja kart graficznych. W ostatnim czasie proces ten przyśpieszył, a postęp technologiczny jakby przybrał na sile.

Czy jesteśmy już w apogeum zmian technologii użytkowej? Czy z każdym dniem przybędzie nam nowych gadżetów, do których długo będziemy musieli czytać instrukcje obsługi? Czas pokaże.

Nowy, lepszy Power Mac G5

Trendy na rok 2005
Power Maki będą szybsze i już na starcie wyposażone w więcej pamięci RAM. Być może trafią do sklepów Macintoshe z procesorami dwurdzeniowymi.

Już w pierwszej połowie tego roku Power Mac G5 będzie miał nowy procesor IBM PPC 970 GX i prawdopodobnie dwa razy więcej pamięci cache drugiego poziomu (1 MB) z częstotliwością taktowania 3 GHz. Na razie nie wiadomo, czy Apple wypuści modele 2,5 GHz z tym procesorem. Ponieważ zamówienia na model 2,5 GHz przekraczają możliwości produkcyjne, firma zapewne będzie go produkować aż do wprowadzenia nowej wersji. Pod koniec roku powinna być dostępna dwurdzeniowa wersja procesora G5 (PPC 970 MP) o kodowej nazwie Antares. Składa się on z dwóch chipów typu PPC 970 GX i dlatego będzie się nadawać do dwuprocesorowych wersji Power Maców G5. Komputery czteroprocesorowe nie są także wykluczone. Ze względu na większe zapotrzebowanie na pamięć nowego systemu 10.4 Tiger, Apple powininno zacząć wyposażać swoje komputery w więcej pamięci RAM. Uważamy więc, że 512 MB stanie się standardem w 2005 roku. Co do obudowy - nie sądzimy, że cokolwiek się zmieni na zewnątrz, przewidujemy za to miejsce na dwa napędy optyczne.

Trendy dla Power Maców:

pierwsza połowa roku - Power Macintoshe z procesorem PPC 970 GX 3 GHz; drugi kwartał - 512 MB RAM na pokładzie; jesień/zima - Power Macintoshe z jednym lub dwoma procesorami dwurdzeniowymi

iMacG5

Trendy na rok 2005
Płaszczak z większą mocą - w tym roku będzie szybszy i wygodniejszy w obsłudze. Znacząco powinna się poprawić wydajność grafiki 3D.

iMac otrzyma także nowy procesor IBM PPC 970 GX, który w odróżnieniu od Power Maców będzie jednak taktowany z częstotliwością 2 GHz i nieco powyżej.

Na pewno obecny układ grafiki 3D zostanie zastąpiony wydajniejszym. Do wyboru są ATI Radeon 9600, NVidia Geforce 6600 lub pracujący na szynie PCI-X ATI Radeon X300 (na razie jednak nie ma tego ostatniego w wersji dla AGP). Ponadto wszystkie iMaki otrzymają (podobnie jak Power Macintoshe) co najmniej 512 MB pamięci RAM. Wielkość dysku twardego będzie raczej niezmieniona, pozostając na poziomie 160 GB.

Trendy dla iMaców:

wiosna - 512 MB RAM w standardzie; środek/koniec roku - szybszy procesor, szybszy układ grafiki 3D

eMac

Trendy na rok 2005
Pozostanie niezmieniony, może tylko będzie nieco szybszy. Poza trochę szybszym procesorem nic się specjalnie nie zmieni w eMacu. Stosowany teraz procesor ma możliwość taktowania do 1,5 GHz, więc prawdopodobnie Apple przedstawi minimalnie szybsze eMaki 1,5 GHz.

Ewentualnie zmieni się również układ grafiki 3D, głównie ze względu na wymagania Tigera.

Trendy dla eMaców:

wiosna - eMac z procesorem 1,33 i 1,5 GHz; środek roku - szybszy chip grafiki 3D dla Mac OS-a X 10.4

PowerBook szybszy

Na razie z procesorami G4, ale szybszymi. Wersja z G5 nie jest wykluczona, ale dopiero pod koniec roku.

Trendy na rok 2005
PowerBook G5 jest oczekiwany (jeśli w ogóle) pod koniec roku. Procesora G5 w dzisiejszej postaci nie da się włożyć do PowerBooków. Laboratoria IBM cały czas testują wersję oszczędniejszą w zużyciu prądu, ale na razie nic więcej o niej nie wiadomo.

A ponieważ PBooki powinny być wkrótce unowocześnione, Apple planuje wprowadzenie procesoru G4 firmy Freescale typu PPC 7448. Jest to dobry układ na czas przejściowy, aż do instalowania procesora G5. Pracuje on z szyną danych 200 MHz i został skonstruowany w technologii 90 nm. Przedstawiony na targach Macworld Expo w 2004 roku procesor Freescale MPC8641D w dwurdzeniowej wersji G4 idealnie będzie się nadawał do PowerBooków - jego zaletami są małe zużycie prądu przy taktowaniu powyżej 1,5 GHz, technologia 64-bitowa oraz po 1 MB cache na każdy z rdzeni. Czy Apple w ogóle zastosuje ten procesor? - pozostaje pytaniem, ponieważ jest on niezgodny z dzisiejszymi płytami głównymi. Teoretycznie możliwe są także PowerBooki z większymi matrycami LCD, już dziś Apple ma możliwości produkcji 20- i 30-calowych gigantów.

Trendy dla PowerBooków:

wiosna - PowerBooki G4 z procesorami 1,6 i 1,7 GHz; koniec 2005/początek 2006 - PowerBook G5 1,8 GHz

iBook G4

Czy jeszcze będzie? Na jesień 2005 roku zapowiadana jest nowa wersja iBooka z większą mocą procesora i lepszą grafiką 3D. Tymczasem nic nie wiadomo czy ekran LCD będzie lepszy - Apple zapewne nie chce mieć wewnętrznej konkurencji ze swoimi PowerBookami. Na pewno zwiększy się ilość pamięci RAM i wielkość dysku twardego.

Trendy dla iBooków:

pierwsza połowa 2005 roku - szybszy układ grafiki 3D dla Mac OS-a X 10.4, modele G4 1,33 i 1,5 GHz