Trendy: niebywały skok Mozilli Firefox 3, Google Chrome niezauważalne

W minionym tygodniu Mozilla Firefox 3 wykonała niebywały skok w górę - korzysta z niej już 2 na każdych 9 internautów. Co ciekawe, po raz pierwszy od wielu miesięcy dwa pierwsze miejsca należą znowu do Internet Explorera.

Zgodnie z badaniami gemiusTraffic za okres 2-8.09.2008 udostępnionymi na witrynie Ranking.pl, najpopularniejszą przeglądarką w Polsce jest znowu Internet Explorer 6. W minionym tygodniu korzystało z niego 28,2% internautów (-0,1 p.p.). Drugie miejsce zajmuje Internet Explorer 7 (22,4%, +0,5 p.p.).

Dość niebywałe przetasowanie dotyczy Mozilli Firefox. Wersja 2.x spadła z 2. na 4. pozycję (17,9%, 7,5 p.p.), podczas gdy edycja 3.x wyskoczyła na trzecie miejsce - w ostatnim tygodniu korzystało z niej 22,2% internautów (+6,8 p.p.)!

Mogłoby się wydawać, że jest to kwestia automatycznych aktualizacji Firefoksa 2.x do 3.x - ale należy pamiętać, że IE7 również oferowany był jako aktualizacja systemu Windows XP i w jego przypadku podobnego efektu nie udało się zaobserwować.

Na piątym miejscu niezmiennie znajduje się Opera 9.x z udziałem wynoszącym 6,7% (-0,1 p.p.).

Co najciekawsze, w ostatnim tygodniu ogół polskich internautów najwyraźniej nie rzucił się do testowania Google Chrome. Na witrynie Ranking.pl wpływ aplikacji Google jest minimalny: udział Safari 3.x wzrósł z 0,2% do 0,6% - można się domyślać, że za przyrost odpowiedzialny jest właśnie Chrome.


Zobacz również