Trendy: sytuacja stabilna, Firefox 3 w górę

Zgodnie z ostatnimi badaniami gemiusTraffic publikowanymi na serwisie Ranking.pl, w ciągu ostatniego tygodnia sytuacja na rynku systemów operacyjnych znacząco się nie zmieniła. Windows XP notuje delikatny spadek, Vista i OS X - minimalny wzrost. Większe przesunięcia pojawiły się wśród przeglądarek: spadł Internet Explorer 6, Firefox 3 natomiast ciągle prze do góry.

Na pierwszym miejscu w Polsce jest w dalszym ciągu Firefox 2.x z udziałem wynoszącym 31,5% (-0,2 p.p.). Na drugim - Internet Explorer 6.x (29,7%, -1,2 p.p.), na trzecim - Internet Explorer 7.x (22,1%, -0,1 p.p.).

Udział przeglądarek w polskim rynku (źródło: gemiusTraffic, Ranking.pl)

Udział przeglądarek w polskim rynku (źródło: gemiusTraffic, Ranking.pl)

Na czwartej pozycji znalazł się Firefox 3.x wykorzystywany już przez 7,7% polskich internautów (+1,3 p.p.), na piątym - Opera 9.x (6,5%, +0,2 p.p.). Wszystkie wersje przeglądarki Mozilla Firefox liczone łącznie po raz pierwszy przekroczyły próg 40% udziału w rynku.

Systemy operacyjne

Na rynku systemów operacyjnych panuje stagnacja. Windows XP powoli traci kolejnych użytkowników (88,7%, -0,2 p.p.), najwyraźniej na rzecz Visty (8%, +0,2 p.p.). Windows 98 i Windows 2000 od dłuższego czasu ani nie tracą, ani nie zyskują zwolenników - mają odpowiednio 1,1% i 1,0% rynku.

Linux od wielu miesięcy trzyma się na poziomie 0,4%, natomiast Mac OS X odnotował delikatny wzrost - z 0,2% do 0,3%.