Triathlon górski Garmin Triminator Radków, czyli rywalizacja do potęgi trzeciej!

Garmin Triminator Radków to triathlon górski, który odbędzie się 8 lipca. Areną zmagań triathlonistów są Góry Stołowe, leżące na pograniczu Polski i Czech. Start, meta oraz całe centrum zawodów zlokalizowane są nad przepięknie położonym zalewem w Radkowie. Redakcja PC World objęła patronat nad tym wydarzeniem i weźmie w nim aktywny udział.

Podczas zawodów Triminator można wystartować na jednym z trzech dystansów: Dzień Sądu (1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze, 24 km biegu), I’ll be back (0,95 km pływania, 45 km jazdy na rowerze, 10,55 km biegu) oraz Terminacja (0,475 km pływania, 22,5 km jazdy na rowerze, 5,275 km biegu).

Pływanie odbędzie się w Zalewie Radkowskim, przepięknie położonym u stóp Gór Stołowych, tuż przy granicy czesko-polskiej. Dzień Sądu to 1,9 km pływania – do pokonania będą 3 pętle. I’ll be back to dystans 0,95 km, czyli 1,5 pętli. Najkrótszy z dystansów, czyli Terminacja, to 475 m do przepłynięcia, czyli do pokonania będzie jedna pętla. Głębokość zalewu wynosi maksymalnie 2 m. Start wszystkich dystansów odbędzie się z wody.

Strefa zmian zlokalizowana będzie tuż nad zalewem, co sprawia, że dobieg wyniesie około 40 m.

Trasa kolarska poprowadzona będzie między innymi słynną Szosą Stu Zakrętów. Nawrót będzie znajdował się w okolicy miejscowości Karłów. Ruch drogowy na trasie kolarskiej będzie całkowicie zamknięty. Triminator to zawody bez draftingu. Jazda bez draftingu to nic innego jak jazda indywidualna na czas (time trial). Zawodnik powinien jechać sam od startu, aż do mety. Dozwolone są rowery do jazdy na czas oraz kierownice triathlonowe.

Zawodnicy startujący na dystansie Dzień Sądu będą mieli do pokonana 4 pętle o łącznej długości 90 km. Przewyższenie na tym dystansie wynosi około +1720 m/ – 1720 m. Na każdej pętli kolarskiej dystansu Dzień Sądu przewidziany jest jeden punkt żywieniowy, na którym będzie możliwe tylko wsparcie suportów. Nie zapewniamy napojów ani pożywienia na tym punkcie.

I’ll be back będzie miał do pokonania 2 pętle o łącznej długości 45 km i przewyższeniach +860 m/- 860 m. Terminacja 22,5 km do przejechania na rowerze (1 pętla) o łącznych przewyższeniach (+ 430 m/- 430 m).

Triathlon górski Garmin Triminator Radków, czyli rywalizacja do potęgi trzeciej!

Trasa biegowa dystansu Dzień Sądu to istny bieg trailowy. Do pokonania jest 24 km (1 pętla), czyli trochę więcej niż w przypadku typowego dystansu 1/2 IM. 20% trasy przebiegać będzie przez terytorium Czech. Trasa wytyczona będzie ścieżkami i szlakami Parku Narodowego Gór Stołowych. Pierwsze kilometry biegu prowadzić będą przez Czechy, zawodnicy pobiegną w stronę czeskiej góry Koruna. Na trasie spodziewać się można kamieni, korzeni, szutrów i pięknych widoków, gdyż przebiegać ona będziecie wokół Masywu Szczelińca. Przewyższenia na tym dystansie wyniosą + 820 m/- 820 m.

Podczas biegu na tym dystansie możecie korzystać z kijków. Na trasie znajdować się będą trzy punkty odżywiania. Na pierwszym dostępna będzie woda oraz izotonik (punkt również dla I’ll be back oraz Terminacji). Na drugim oraz trzecim punkcie znajdziecie również banany. Dodatkowy punkt z wodą, izotonikem oraz owocami znajdować się będzie w strefie finishera za metą. Zachęcamy do zabrania na trasę własnych plecaków biegowych z bukłakami. Na punktach odżywczych na trasie biegowej będziecie mogli skorzystać także z własnego supportu.

Trasa biegowa dystansów I’ll be back oraz Terminacji wytyczona będzie drogami asfaltowymi głównie w Czechach (w stronę Bożanowa). I’ll be back to 10,55 km do przebiegnięcia (2 pętle), a Terminacja – 5,275 km (1 pętla). Punkt z wodą oraz izotnikiem zlokalizowany będzie na nawrocie trasy biegowej. Ponad 85% trasy biegowej na tych dystansach przebiega przez Czechy.

Triathlon górski Garmin Triminator Radków, czyli rywalizacja do potęgi trzeciej!

„Uważamy, że w Radkowie oraz w Górach Stołowych są idealne warunki do zorganizowania imprezy triathlonowej o charakterze górskim. Pływanie odbędzie się w przepięknie położonym Zalewie Radkowskim, tuż u stóp Gór Stołowych. Następnie zawodnicy zmierzą się ze słynną szosą stu zakrętów, gdzie na każdej pętli do pokonania będą mieli między innymi podjazd o długości około 8 kilometrów i średnim nachyleniu 4%. Trasa biegowa na najdłuższym dystansie wytyczona zostanie szlakami turystycznymi Gór Stołowych, a jej długość wyniesie 24 km. Zawodnicy mogą spodziewać się przewyższeń rzędu 820 m w górę oraz tyle samo w dół” – powiedział Filip Szołowski, organizator zawodów z firmy Labosport Polska.

Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, by pokonać dystans Dnia sądu, I’ll be back lub Terminacji, może zebrać trzyosobową drużynę i wystartować w sztafecie triathlonowej, w której jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie. Triminator to także wyzwanie dla najmłodszych, którzy mogą wziąć udział w zawodach biegowych Triminator Kids. Dzieci mogą wystartować na jednym z trzech dystansów: 200 m, 500 m, 1000 m.

Na zawody można zapisać się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie zawodów: www.triminator.pl.