Trimble Yuma - pancerny tablet z Ubuntu

Pancerny tablet firmy Trimble pracujący pod kontrolą Linuksa Ubuntu nie jest urządzeniem dla każdego. Widać to już patrząc na jego konstrukcję i wysoką cenę. Oferuje on natomiast niezwykłą wytrzymałość, a przeznaczony jest zwłaszcza do pracy w ciężkich warunkach terenowych.

Trimble Yuma

Niedawno informowaliśmy o niedrogim tablecie Spark z systemem Mer Linux i środowiskiem graficznym KDE. Teraz ukazał się tablet Trimble Yuma z systemem Ubuntu 10.04 LTS Netbook Edition. Można go nabyć na stronie firmy SDG Systems, ale już cena wskazuje, że nie jest to urządzenie dla zwykłych użytkowników. Yuma kosztuje 3 695 dolarów.

Do kogo skierowane jest to urządzenie? Do wszystkich pracujących w trudnych warunkach terenowych np. dla żołnierzy, ratowników, pracowników budowlanych, osób zbierających dane w terenie itd.. Innymi słowy, jest to narzędzie pracy, a nie gadżet służący do gier, oglądania filmów i czytania e-booków. Obsługuje m.in. aplikacje geoprzestrzenne GRASS GISS, Quantum GIS i inne programy specjalistyczne.

Wcześniej tablet Trimble Yuma był dostępny z systemem Windows 7, ale pojawiło się zapotrzebowanie na urządzenie z innym systemem operacyjnym. Nasi klienci powiedzieli nam, że potrzebują solidnego, wojskowej klasy tabletu z systemem Linux - wyjaśnia Todd Blumer z SDG Systems. Dlatego wyposażono go w netbookową edycję Ubuntu 10.04 LTS.

Tablet Trimble Yuma jest wyposażony w procesor Intel Atom 1,6 GHz, 7-calowy ekran dotykowy umożliwiający pracę w słońcu, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, wejścia SDIO (SDHC) oraz Express Card. Posiada też złącza USB oraz DE-9. Urządzenie to jest wodoodporne, pyłoszczelne, spełnia standardy armii amerykańskiej, a jego stopień ochrony (IP) oceniono na 67.