Trojan na stronie Pokojowej Nagrody Nobla

Norweski koncern Telenor poinformował, że strona internetowa komitetu Pokojowej Nagrody Nobla została wczoraj zaatakowana przez hakerów. Trojan, który umieszczono na stronie, infekował komputery odwiedzających internautów.

Informację o ataku na stronę komitetu Pokojowego Nobla w Norwegii, jako pierwsza, przekazała norweska gazeta "Aftenposten".

Według niej, hakerzy pozostawili na serwerze ślady ataku (logi), a zwłaszcza adresy IP, które wskazują, że ich komputer mógł znajdować się na Tajwanie.

Zobacz również:

  • Prezes Apple spotka się z prezydentem USA. Chodzi o CSAM?
  • „Wyłudzenie na PIT” pod szyldem Poczty Polskiej

Oczywiście, adresy mogły być umiejętnie przekierowane przez włamywaczy, którzy w rzeczywistości działali z innej lokalizacji.

W tej chwili, strona komitetu jest już oczyszczona z wirusów. Sprawę wyjaśnia dział bezpieczeństwa firmy telekomunikacyjnej Telenor, która wykryła zagrożenie po skardze jednego ze swoich użytkowników.

Haker, który odpowiada za wczorajszy atak, może być domorosłym cyberprzestępcą, który chciał zaatakować jedną ze znanych stron internetowych. Z drugiej strony, niewykluczone, że sprawa związana jest z Pokojową Nagrodą Nobla 2010, którą w październiku przyznano Liu Xiaobo, chińskiemu obrońcy praw człowieka więzionemu w Pekinie.

Przypomnijmy, że w 2009 r. Pokojowego Nobla otrzymał Barack H. Obama, co spotkało się z falą protestów na całym świecie. Jedynym polskim laureatem tej nagrody jest Lech Wałęsa, który otrzymał ją w roku 1983.