Trojan zainfekował nawet 100 tys. pecetów w Wielkiej Brytanii

Cyberprzestępcy ze wschodniej Europy przeprowadzili atak, który mógł zaatakować nawet 100 tys. komputerów na wyspach. Do ataku użytego szczególnie groźnego złośliwego oprogramowania Zeus - robaka używanego do wykradania bankowych loginów.

Nie wiadomo dokładnie, jak wiele kont bankowych mogło zostać dotkniętych atakiem, lecz Trusteer, jedna z firm zajmujących bezpieczeństwem sektora bankowego, ostrzega, że Zeus jest w stanie zapisywać wszystkie dane wchodzące i wychodzące z zainfekowanych maszyn. Potencjalne szkody mogą być więc poważne.

Botnet, sieć zainfekowanych komputerów, wykorzystał silnik przekopujący dane tak, że z łatwością przeszukiwał domeny bankowe w połączeniu z dokładnym przeszukiwaniem dysków w celu zdobycia dostępu do kont. Alarmujące, że przez Zeusa możliwe było przejęcie zdalnej kontroli nad zainfekowanym PC użytkownika, co pozwalało przestępcom atakować konta bankowe online używając "zdobytego" komputera jako przykrywki.

Zobacz również:

  • Wirus w systemie. Oto 15 oznak jego obecności
  • Problemy z Revolut - awaria i brak dostępu. Co się dzieje?

Nawiązując do słów dyrektora generalnego Trusteera, Mickey Boodaei, 1,5% komputerów w Wielkiej Brytanii mogło zostać zainfekowanych tą wersją Zeusa w ostatnim czasie. W ostatnim miesiącu Trusteer raportował, że botnet Zeusa celował niedawno w 15 amerykańskich instytucji finansowych.