Trojany na topie

Programy szpiegowskie i trojany to najczęściej wykrywane zagrożenia w lutym 2007. Takie wyniki podała firma Panda Software, bazując na statystykach zgromadzonych przez bezpłatny skaner antywirusowy Panda ActiveScan.

Trojany na topie

Najczęściej wykrywane przez Panda ActiveScan zagrożenia w Polsce, w lutym 2007.

Większość wykrytych w lutym zagrożeń to programy szpiegowskie (33%) i trojany (25%). Chociaż nie powstaje wiele nowych programów szpiegowskich, to przodują one w statystkach, gdyż stosunkowo długo potrafią rezydować na zainfekowanym komputerze. Najwięcej nowych zagrożeń wykryto wśród trojanów, co tylko potwierdza smutny fakt, że motywacją twórców złośliwego oprogramowania są przede wszystkim korzyści finansowe, a najpoważniejszym zagrożeniem - kradzież poufnych danych użytkownika.

Najgroźniejszym programem w lutym okazał się Sdbot.ftp, używany przez robaki z rodziny Sdbot do rozprzestrzeniania się z użyciem protokołu FTP. Drugie miejsce zajął Bagle.HX, niebezpieczny robak wykorzystujące techniki rootkit do ukrywania swojej obecności w systemie operacyjnym i potrafiący dezaktywować niektóre programy antywirusowe. Statystyki dla Polski wyglądają podobnie, ale w ścisłej czołówce znalazły się, oprócz Sdbot.ftp, także trojany Abwiz.A i Torpig.A. Bezpłatny skaner antywirusowy Panda ActiveScan można uruchomić na stronie PogotoVia AntyVirusowego. Uwaga: wymagana jest przeglądarka Internet Explorer 5.0 lub nowsza.