Trojany zagrażają komórkom

Symantec ostrzega przed trzema nowymi koniami trojańskimi, atakującymi telefony komórkowe wyposażone w system operacyjny Symbian (czyli m.in. niektóre modele firm Nokia, Siemens oraz Sony Ericsson). Wszystkie "szkodniki" rozprzestrzeniają się za pośrednictwem protokołu Bluetooth.

Przedstawiciele firmy mówią, iż nowe trojany mogą poważnie utrudnić korzystanie z zainfekowanego telefonu. Pierwszy z nich - SymbOS.Sendtool.A - ukrywa się w pliku o nazwie Fspreader.SIS, rozsyłanym automatycznie poprzez Bluetooth. Aby trojan się uaktywnił, użytkownik musi odebrać i uruchomić ów plik. Po zarażeniu "komórki" SymbOS.Sendtool.A zaczyna wysyłać swoje kopie - może to doprowadzić do szybkiego rozładowania baterii telefonu.

Drugi koń trojański - SymbOS.Pbstealer.D - działa podobnie. Różnica polega na tym, że po zainfekowaniu telefonu rozsyła z niego nie tylko swoje kopie, ale także listę adresową oraz dane z kalendarza i notatnika. Ostatni trojan - SymbOS.Bootton.E - po zarażeniu "komórki" zaczyna restartować jej system operacyjny.

Eksperci z firmy Symantec zalecają użytkownikom, by nie przyjmowali i uruchamiali plików przesyłanych przez nieznajomych za pośrednictwem protokołu Bluetooth.