"Trójwymiarowe" dyski SSD Samsunga z technologią V-NAND w sprzedaży jeszcze w tym miesiącu

Jeszcze w tym miesiącu na rynku powinny pojawić się dyski SSD 850 PRO firmy Samsung, które korzystają z technologii 3D V-NAND.

Samsung zapowiedział nową linię dysków SSD noszącą oznaczenie 850 PRO. Oferowane one będą w wersjach o pojemności 128, 256 i 512 gigabajtów (GB) oraz 1 terabajta (TB). Urządzenia do komunikacji z komputerem wykorzystują interfejs SATA III (6Gb/s), natomiast ich prędkość przy sekwencyjnym odczycie i zapisie wynosi, odpowiednio, maksymalnie 550 i 520 megabajtów na sekundę (MB/s). Przy losowym odczycie prędkość dochodzi do 100 000 operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS), natomiast przy losowym zapisie do 90 000 IOPS.

Nowe dyski korzystają z technologii Dynamic Thermal Guard, która zapobiega ich przegrzaniu poprzez kontrolowanie temperatury otoczenia podczas pracy. Co jednak najważniejsze, wspomniane prędkości udało się uzyskać dzięki zastosowaniu technologii 3D V‑NAND, czyli pamięci flash o trójwymiarowej strukturze komórek z pionowym wiązaniem.

"Opracowana przez firmę Samsung technologia struktury komórek pamięci z pionowymi wiązaniami V-NAND stanowi przełom w przezwyciężaniu dotychczasowych ograniczeń wynikających z płaskiej architektury NAND stosowanej w konwencjonalnych pamięciach flash. Umożliwia to znaczną poprawę wydajności tych elementów pod względem prędkości działania, trwałości i efektywności energetycznej." - czytamy w informacji prasowej Samsunga.

Dyski SSD z linii 850 PRO pojawią się w sprzedaży jeszcze w tym miesiącu. Niestety ich ceny nie zostały jeszcze ujawnione.