Trójwymiarowe dźwięki

Niezwykle interesująca seria programów muzycznych Maven firmy Emersys jeszcze do niedawna umykała uwadze użytkowników. A szkoda, bo jest nie tylko interesującą alternatywą dla znanych aplikacji do miksowania dźwięku, ale udostępnia też nowatorskie narzędzia do tworzenia dźwięku przestrzennego, wizualnego rozmieszczania źródeł dźwięku w przestrzeni wokół słuchacza. Wśród proponowanych aplikacji znaleźć można proste programy dla początkujących i rozbudowane narzędzia do profesjonalnych zastosowań. Kilka narzędzi producent udostępnia bezpłatnie. Darmowy Maven Wizard przyda się chyba każdemu - umożliwia wygodne, a zarazem precyzyjne dopasowanie ustawień dźwięku w systemie. Za pomocą tej prostej aplikacji można dostosować dźwięki generowane przez komputer do ustawienia głośników, rodzaju słuchawek, a nawet wielkości pomieszczenia.

Maven 3D

Maven 3D to nieco uproszczona wersja Maven 3D Professional. Program przypomina inne aplikacje do edycji dźwięku i tworzenia muzyki, ale zdecydowanie wyróżnia się możliwościami tworzenia prawdziwie przestrzennego dźwięku. Za jego pomocą możesz nie tylko umieścić źródła dźwięku w dowolnym miejscu przestrzeni wokół słuchacza, ale także przypisać mu tor ruchu i określić charakterystykę miejsca, w którym dźwięk jest emitowany (las, hala koncertowa itd.). Podobne narzędzia znaleźć można w innych produktach, ale Maven 3D, ukierunkowany właśnie na przestrzenne dźwięki, jest nie tylko bardzo prosty w obsłudze. Efekt przestrzenności dźwięku jest wręcz doskonały, a w dodatku do jego uzyskania nie są potrzebne drogie systemy głośników. Testowaliśmy Maven 3D na dwóch słabej jakości głośnikach stereofonicznych zintegrowanych z notebookiem - źródła dźwięku w przestrzeni wokół słuchacza były rozmieszczone precyzyjnie, a wrażenie zanurzenia w dźwiękowej przestrzeni - niemal pełne. Oczywiście, nowoczesny zestaw kina domowego i film z dźwiękiem w formacie 5.1 gwarantuje znacznie lepszą jakość efektów przestrzennych. Maven 3D przeznaczony jest jednak do innych celów - tworzenia muzyki, która odtwarzana będzie z typowych głośników stereofonicznych.

Cena 160 USD

Maven 3D Professional

Maven 3D Professional to rozbudowana wersja wyżej opisanego produktu, przeznaczona do profesjonalnych zastosowań. Nie ogranicza się do dźwięku mono i stereo - możesz przygotować także dźwięk z niezwykłymi efektami przestrzennymi w formacie 5.1. O ile Maven 3D służy przede wszystkim do tworzenia muzyki przeznaczonej do publikacji w formacie MP3 i na płytach CD, wersja Professional może być użyta podczas udźwiękowiania filmów, tworzenia muzyki i efektów dźwiękowych do gier itd. Również możliwości importu i eksportu są znacznie rozszerzone: Maven 3D Professional obsługuje formaty WMA, AAC, PMC, AC-3... Dodatkowo wersja obsługuje aż 64 ścieżki (16 w wersji podstawowej), DMO (DirectX Media Object) i wtyczki DirectX.

Cena 400 USD

Maven XP

Maven XP to najprostszy program z serii, przeznaczony wyraźnie dla mniej zaawansowanych użytkowników, dobry do domowych, amatorskich zastosowań. W porównaniu do Maven 3D i Maven 3D Professional został znacząco okrojony: masz do dyspozycji tylko osiem ścieżek, eksport wyłącznie do formatu MP3, brak możliwości edycji dźwięku na potrzeby sekwencji wideo. Przede wszystkim zaś - Maven XP nie zawiera narzędzi do edycji dźwięku przestrzennego, które stanowią o wartości Maven 3D. Wersja XP to po prosty dobry, wygodny mikser dźwięku, odpowiedni do najprostszych zastosowań. Jest też świetnym wprowadzeniem do serii Maven, bardziej zaawansowane produkty mogą bowiem - z powodu liczby opcji i ogromnych możliwości - wydać się przytłaczające.

Cena 54 USD

Informacje http://www.maven3d.com


Zobacz również