Trójwymiarowe filmy na płytach Blu-ray

Panasonic pracuje nad formatem Blu-ray 3D Full HD (3D FHD). Umożliwi on zapisywanie trójwymiarowych filmów na płytach Blu-ray.

Firma Panasonic zainaugurowała działalność Panasonic Hollywood Laboratory Advanced Authoring Center. Nowe centrum, zlokalizowane w Universal City w Kalifornii, będzie odpowiedzialne za tworzenie i rozwijanie formatu Blu-ray 3D Full HD (3D FHD), umożliwiającego zapisywanie trójwymiarowych filmów na płytach Blu-ray. Zapewni między innymi wsparcie studiom filmowym w zakresie tworzenia filmów w nowym formacie.

Panasonic prezentował nową technologię między innymi podczas targów CES 2009

Panasonic prezentował nową technologię między innymi podczas targów CES 2009

Wśród zadań realizowanych przez nową instytucję znajdą się projekty związane z trójwymiarowym systemem kina domowego w standardzie Full HD, cyfrowym projektorem kinowym typu 3D-ready wraz z 380-calowym ekranem do jakości trójwymiarowego obrazu HD oraz koderem MPEG-4 AVC 3D-ready.

Panasonic ma już na koncie prezentacje nowego rozwiązania. Zadebiutowało ono w październiku ubiegłego roku podczas targów CEATEC w Japonii, a ponadto przyciągało uwagę uczestników styczniowych targów CES 2009. Firma oczekuje, że nowy format wejdzie do użytku w 2010 roku. Warto dodać, że będzie go promowała między innymi poprzez standaryzację formatu 3D w Blu-ray Disc Association.