Trójwymiarowe filmy na płytach Blu-ray

Panasonic pracuje nad formatem Blu-ray 3D Full HD (3D FHD). Umożliwi on zapisywanie trójwymiarowych filmów na płytach Blu-ray.

Firma Panasonic zainaugurowała działalność Panasonic Hollywood Laboratory Advanced Authoring Center. Nowe centrum, zlokalizowane w Universal City w Kalifornii, będzie odpowiedzialne za tworzenie i rozwijanie formatu Blu-ray 3D Full HD (3D FHD), umożliwiającego zapisywanie trójwymiarowych filmów na płytach Blu-ray. Zapewni między innymi wsparcie studiom filmowym w zakresie tworzenia filmów w nowym formacie.

Trójwymiarowe filmy na płytach Blu-ray

Panasonic prezentował nową technologię między innymi podczas targów CES 2009

Wśród zadań realizowanych przez nową instytucję znajdą się projekty związane z trójwymiarowym systemem kina domowego w standardzie Full HD, cyfrowym projektorem kinowym typu 3D-ready wraz z 380-calowym ekranem do jakości trójwymiarowego obrazu HD oraz koderem MPEG-4 AVC 3D-ready.

Panasonic ma już na koncie prezentacje nowego rozwiązania. Zadebiutowało ono w październiku ubiegłego roku podczas targów CEATEC w Japonii, a ponadto przyciągało uwagę uczestników styczniowych targów CES 2009. Firma oczekuje, że nowy format wejdzie do użytku w 2010 roku. Warto dodać, że będzie go promowała między innymi poprzez standaryzację formatu 3D w Blu-ray Disc Association.