Trójwymiarowe fotografie na wyciągnięcie dłoni

Japońscy naukowcy pracują nad urządzeniem wielkości ludzkiej dłoni, które generowałoby trójwymiarowe obrazy ludzkiej postaci.

Prototyp urządzenia o nazwie gCubik (sześcian o boku 10 cm) na razie może wyświetlać obraz nieruchomy ale w przyszłości gadżet ma zostać też wyposażony w takie funkcje jak możliwość generowania ruchu obrazu w czasie rzeczywistym oraz wydawanie dźwięków.

Prace nad projektem trwają w japońskim Narodowym Instytucie Informacji i Technologii Komunikacyjnych. Shunsuke Yoshida, jeden z badaczy zaangażowanych w projekt, mówi: "Cel, jaki sobie stawiamy, to mała osoba w twojej dłoni. Przypuśćmy, że trzymasz na biurku zdjęcie twojej dziewczyny, na którym się uśmiecha. Mogłaby uśmiechać się jako obraz trójwymiarowy".

gCubik (źródło: AFP/Reuters)

gCubik (źródło: AFP/Reuters)

W ściankach urządzenia znajdują się panele LCD oraz wiele miniaturowych soczewek. W przeciwieństwie do konwencjonalnych wyświetlaczy 3D, które oglądane są tylko od frontu, gCubik można oglądać z trzech stron i z każdej z nich generowany przez urządzenie obraz wygląda inaczej. Nie trzeba do tego posiadać okularów 3D.

Twórcy technologii planują jej praktyczne wdrożenie w ciągu ok. 3 lat. Przed nimi jeszcze sporo pracy - najważniejsza wydaje sie w tej chwili poprawa jakości obrazu generowanego przez gCubik.