Trójwymiarowe mapy cienkie jak papier

Firma Zebra Imaging wykorzystała leciwą technologię do stworzenia bardzo dobrze prezentujących się trójwymiarowych map. Jej hologramy mogą również być wykorzystywane przez inżynierów i już zainteresowała się nimi amerykańska armia.

Technologia firmy Zebra Imaging nazywa się drukiem ZScape i działa w oparciu o hologramy. Wykorzystuje się w niej trójwymiarowe modele tworzone w specjalnych programach na pececie, które są następnie nanoszone przez lasery na materiał przypominający kliszę filmową. Efekt jest naprawdę przyzwoity, czego dowodzą materiały filmowe zaprezentowane przez firmę.

Trójwymiarowe obrazy kopiowane są na cienką, elastyczną powierzchnię i można je rzecz jasna oglądać bez potrzeby zakładania specjalnych okularów. Efekt trójwymiarowości pojawia się jednak dopiero po tym jak padnie na nie światło z diod LED lub żarówek halogenowych. Firma zaznacza, że potrafi wykonać wydruki, na które nanoszone są dodatkowe informacje w postaci okienek wyskakujących nad wybranym fragmentem obrazu lub składające się z kilku warstwa obrazu.

Zobacz również:

  • Jak znaleźć najbliższy punkt szczepień na Covid-19 i czy można go wybrać [Aktualizacja 22.06.2021]
  • Pierwszy na świecie wydrukowany w 3D most otworzyła... królowa Niderlandów!

Technologią ZScape zainteresowała się już amerykańska armia, która zamówiła osiem tysięcy "paneli" od Zebra Imaging. Koszt jednego to 1500 dolarów. Klient otrzymuje za to grafikę o wymiarach 12x18 cali. Za dwa tysiące dolarów więcej otrzymamy grafikę o wymiarach 60x90 cm.