Trójwymiarowe strony dla wszystkich

Dzięki 3Scape, nowemu autorskiemu oprogramowaniu sieciowemu firmy MariahVision, tworzenie trójwymiarowych stron internetowych staje się tak łatwe jak wysyłanie listów elektronicznych.

Wśród producentów już od ponad pół roku trwa spór o to, jaką zastosować technologię do projektowania stron WWW z elementami 3D, aby wypromować wspólny standard dla firmowych pakietów narzędziowych. Jak na razie żadne konkretne ustalenia nie zapadły, a same pertrakctacje zostały przerwane. Tymczasem firma MariahVision przedstawiła jeszcze w marcu bieżącego roku próbną wersję programu 3Scape i w najbliższym czasie rozpocznie masową produkcję tej aplikacji. Dzięki 3Scape z jego intuicyjnym interfejsem, linia graniczna pomiędzy projektantem a dystrybutorem niemalże zaniknie, a łączenie danych w formacie XML i animowanych obiektów 3D odbywać się będzie metodą 'drag&drop'. Zdaniem szefa MariahVision Tima Ambrosino: 'Program rozwiązuje dwa zasadnicze problemy: po pierwsze strony internetowe będą tworzone w więcej niż dwóch wymiarach, a po drugie dzięki XML partnerzy będą mogli współpracować ze sobą bez względu na rodzaj używanych aplikacji'.

Dotychczasowe modelowanie stron WWW w 3D było bardzo kosztowne i wymagało dużego doświadczenia oraz wiedzy, natomiast program 3Scape oferuje projektantom szerokie możliwości łatwego zastosowania, dostarczając np. bibliotekę obiektów 3D, do której mogą być 'wklejane' obrazy. Dla przykładu: w celu stworzenia trójwymiarowego obrazu budynku wystarczy pobrać zdjęcia każdej z jego stron, a następnie połączyć je w geometryczną całość (dodatkowo można zastosować wiele innych opcji udostępnianych przez 3scape jak np. animacje i odtwarzanie w czasie rzeczywistym). Jednak pomimo tylu zalet 3Scape posiada dwie wady: użytkownik musi pobrać odtwarzacz 3Scape, a poza tym aby wykorzystać sceny lub obiekty stworzone przy pomocy 3Scape w innych programach konieczne jest wycinanie i wklejanie linii kodów. Mimo to 3Scape może okazać się skutecznym narzędziem do modelowania stron internetowych w 3D, a jego obecna cena kształtuje się na poziomie 399 USD.

http://www.mariahvision.com


Zobacz również