Trójwymiarowe wideo z Sieci i komputer 3D

Nvidia mocno wspiera koncepcję komputera 3D, tj. maszyny która umożliwi użytkownikowi indywidualnemu trójwymiarową rozrywkę. Firma zaprezentowała również technologię strumieniowego przesyłania trójwymiarowego wideo w wysokiej rozdzielczości przez Internet, opracowaną w kooperacji z Microsoftem.

Komputer 3D musi wg Nvidii spełniać określone kryteria, w tym:

- musi być wyposażony w parę aktywnych okularów migawkowych 3D (np. dostarczanych w zestawie 3D Vision)

- musi być wyposażony w ekran (monitor LCD, telewizor) o częstotliwości odświeżania 120 Hz, umożliwiającej wyświetlenie obrazu 3D (w wypadku notebooka jego matryca musi obsługiwać technologię 3D)

- musi być wyposażony w kartę graficzną o wydajności wystarczającej do płynnego wygenerowania materiału 3D.

Takie konfiguracje wg producenta kart będą idealnie nadawać się do wyświetlania w 3D gier, zdjęć, filmów i stron internetowych.

Na rynku dostępnych jest obecnie ponad 425 gier dla PC współpracujących z technologią 3D Vision; ponadto producenci cyfrowych aparatów fotograficznych wprowadzają do oferty kolejne urządzenia umożliwiające robienie zdjęć w trzech wymiarach. Nie zapominajmy też o standardzie Blu-ray 3D, pozwalającym zapisywać i odtwarzać wideo 3D z płyt Blu-ray.

Nowy sprzęt komputerowy i urządzenia spełniające wymogi komputera 3D , jak też materiały 3D (gry, filmy i fotografie) zostaną pokazane na rozpoczynających się 1 czerwca w Taipei targach Computex 2010.

Silverlight w trójwymiarze

Nvidia zaprezentowała również technologię strumieniowego przesyłania trójwymiarowego wideo w wysokiej rozdzielczości przez Internet. Phil Eisler, dyrektor generalny ds. technologii 3D Vision w Nvidii, powiedział: "We współpracy z firmą Microsoft stworzyliśmy mechanizm prezentacji trójwymiarowego materiału w przeglądarce internetowej, który jest bardzo prosty w obsłudze. Posiadacze systemów 3D Vision oraz zainstalowanego oprogramowania do obsługi platformy Silverlight [dostępnego w postaci wtyczki do przeglądarki internetowej - redakcja] muszą jedynie kliknąć na klip wideo przygotowany w technologii trójwymiarowej, aby rozpocząć odtwarzanie materiału w trzech wymiarach."