Trójwymiarowy Acrobat(a)

Adobe Systems wprowadza na rynek nową wersję aplikacji do tworzenia dokumentów PDF, Acrobat. Najnowsza edycja narzędzia została oznaczona symbolem 3D - umożliwia bowiem dołączanie trójwymiarowych grafik do plików PDF.

Acrobat 3D umożliwia konwersję projektów 3D stworzonych w programach typu CAD do plików w formacie PDF. Możliwy jest także import projektów do dokumentów Worda, Excela czy też PowerPointa i zapisanie ich jako PDF. Użytkownik może komentować niektóre fragmenty dokumentu, dodając do niego własne notatki. Najbardziej efektowną funkcją jest jednak możliwość obracania i skalowania zawartych w dokumencie obrazów. Możliwe jest ponadto przeglądanie struktury projektów, dokonywanie pomiarów i obrazowanie przekrojów bezpośrednio na obiektach trójwymiarowych w plikach Adobe PDF.

Tak przygotowane pliki PDF można przeglądać w czytniku Acrobat Reader, wymagana jest jednak do tego siódma wersja tego programu. Ponadto, Acrobat 3D został wyposażony w mechanizmy zabezpieczeń, ograniczające kopiowanie plików - mowa tu m.in. o wprowadzeniu "daty wygaśnięcia", czyli czasu, po upływie którego pliku utworzonego w Acrobacie 3D nie można otworzyć.

Trójwymiarowa grafika w pliku PDF

Trójwymiarowa grafika w pliku PDF

Produkt przeznaczony jest przede wszystkim dla profesjonalnych projektantów, inżynierów bądź architektów, między którymi często dochodzi do wymiany dokumentów i projektów stworzonych w programach CAD. Dotychczas pliki krążące między członkami zespołu projektanckiego były płaskimi, dwuwymiarowymi bitmapami. Dlatego też Adobe upatruje swojej szansy w dostarczeniu wspomnianym grupom zawodowym narzędzia, które pozwoliłoby wymieniać się dokumentami, pozwalającymi na lepszy wgląd w szczegóły projektu).

Krótkę demonstrację możliwości Acrobata 3D można pobrać ze strony producenta. Po najechaniu kursorem myszy na grafikę trzeba wcisnąć prawy przycisk myszy i kliknąć "Enable 3D". Odtąd mamy możliwość oglądania trójwymiarowego projektu oraz kilka ciekawych opcji, dostępnych z poziomu dodatkowego paska narzędzi bądź menu kontekstowego myszy (m.in. start i zatrzymanie animacji, wybór koloru tła czy powiększenie).

Cena Adobe Acrobat 3D została ustalona na 995 dolarów.

Więcej informacji: Adobe


Zobacz również