Trójwymiarowy świat w Linuksie (i nie tylko)

Projekt Looking Glass jest środowiskiem zapewniającym trójwymiarowy interfejs użytkownika dla systemów operacyjnych Linux, Solaris, czy Windows. Jest on wolnym oprogramowaniem udostępnionym na zasadach licencji GPL i rozwijanym pod okiem firmy Sun Microsystems. Dwa dni temu została udostępniona finalna wersja 1.0 - warto więc zapoznać się z tym, co oferuje projekt.

Projekt Looking Glass "urodził" się w głowie Hidey'a Kawahara, pracującego jako programista w firmie Sun Microsystems, który tworzył go w wolnym czasie na swoim laptopie pracującym pod kontrolą systemu Linux. Po demonstracji wczesnej wersji, firma Sun przydzieliła mu dedykowany zespół i pełen czas na rozwijanie projektu. Od tamtej pory minęły trzy lata, a projekt doczekał się finalnej wersji 1.0.

Projekt Looking Glass

Projekt Looking Glass

Looking Glass jest napisany w języku Java z wykorzystaniem bibliotek Java 3D, co zapewnia projektowi przenośność pomiędzy różnymi platformami. W trójwymiarowym świecie można uruchamiać nie tylko aplikacje napisane specjalnie dla niego, ale także zwykłe programy, które nabierają jednak nowych kształtów. Pierwszym szczegółem rzucającym się w oczy jest możliwość odwracania okienek aplikacji, co daje użytkownikowi na przykład możliwość zapisywania na drugiej stronie okienka notatek, czy komentarzy. Standardowe okienka 2D zyskują głębię (grubość) i możliwość ustawiania pod dowolnym kątem, pulpit posiada funkcję wielu wirtualnych ekranów (w zależności od tego, czy wybrane tło jest panoramiczne), a wszystkie inne elementy interfejsu użytkownika można dowolnie transformować w przestrzeni 3D.

Oprócz tego dostępny jest moduł Plethora do zintegrowanego środowiska programistycznego NetBeans, który ułatwia pisanie aplikacji z trójwymiarowym interfejsem użytkownika dając możliwość projektowania elementów 3D oraz łatwy dostęp do większości funkcji udostępnianych przez Looking Glass.

Moduł Plethora do środowiska NetBeans

Moduł Plethora do środowiska NetBeans

Opis wymagań sprzętowych i systemowych oraz instrukcje instalacji oraz uruchomienia środowiska znaleźć można w dokumencie Getting started. Binaria dla różnych systemów operacyjnych są także dostępne do pobrania ze strony projektu. Dodać tutaj trzeba, że wersja pod Windows nie pozwala na uruchamianie natywnych aplikacji dla tego systemu. Jest dostępna również dystrybucja LiveCD oparta na SLAX-ie, która niestety nie została jeszcze zaktualizowana do najnowszej wersji Looking Glass 1.0.

Oficjalna witryna projektu Looking Glass

Polska witryna Looking Glass


Zobacz również