Tron 2.0

Gra komputerowa, która rozgrywa się w komputerze. W kontynuacji kultowej gry wcielasz się w... program antywirusowy i ratujesz życie swojemu ojcu.


Gra komputerowa, która rozgrywa się w komputerze. W kontynuacji kultowej gry wcielasz się w... program antywirusowy i ratujesz życie swojemu ojcu.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co wyprawiają w komputerze twoje ulubione gry w czasie, gdy przebywasz gdzie indziej? Jednego nie robią na pewno - nie siedzą sobie spokojnie w miejscu dla nich przeznaczonym, przynajmniej, jeśli wierzyć filmowi Disneya pod tytułem "Tron" z roku 1982. Według niego wszystkie programy żyją własnym życiem, grają ważniaków i w kółko zadają sobie pytanie - jest jakiś użytkownik, czy go nie ma? Co jednak się stanie, gdy zeskanuje cię promień lasera i wyśle jako program prosto do wnętrza olbrzymiego komputera?

Na to pytanie odpowiada gra FPP Tron 2.0 nad którą właśnie pracuje firma Monolith (No one Lives Forever 2). W bardzo podobnym do oryginału, błyskotliwym stylu, gra kontynuuje historię hitu kinowego - 20 lat po tym, jak obaj bohaterowie, Flynn i Bradley, zaprowadzili porządek w komputerze koncernu Encom, Jet, syn Bradleya, musi teraz stanąć przeciwko odrażającemu Thornowi. Ten szef bezpieczeństwa Encomu początkowo przedostał się do wnętrza superkomputera, aby kraść tajne dane. Teraz jednak zaprowadził rządy terroru na twardym dysku i zaraża nieszkodliwe programy wirusem, który czyni z nich posłusznych niewolników. Musisz więc, jako Jet Bradley, udać się w ślad za Thornem do wnętrza komputera, aby wszelkimi dostępnymi środkami zmusić go do zaniechania procederu.

Jet kontra wirusy

Tron 2.0

Skutery świetlne umożliwiają efektowne wyścigi. Cel: usunięcie przeciwnika z twardego dysku.

Gra daje ci, co prawda, tylko cztery rodzaje broni do ręki, ale od czego są dodatki - dzięki nim możesz z nich stworzyć 12 nadzwyczaj skutecznych programów kasujących. Standardowe bronie: kulę, różdżkę i rękawicę można przekształcić w wyrzutnik granatów, precyzyjny miotacz ładunków elektrycznych lub też w wyrzutnię rakiet kierowanych z wbudowaną kamerą - podobną do Redeemera z UT 2003.

Twoja główna broń, znany już z filmu wirujący dysk, jest w wersji podstawowej znacznie bardziej zwrotny od oryginału, ale też powoduje znacznie mniej szkód. Doskonale jednak nadaje się do rzutów, choćby zza węgła. Podobnie jak Cate Archer w No one Lives Forever 2, Jet Bradley może zbierać punkty doświadczenia za osiągnięcie określonych celów. Punkty te może zamieniać na patche zwiększające jego możliwości. Na przykład "Y-upgrade" sprawia , że jest w stanie wyżej skakać. Dzięki innym ulepszeniom staje się szybszy lub silniejszy.

Wyścig w komputerze

Jeżeli znasz film, na pewno pamiętasz wyścigi skuterów świetlnych, pierwowzór dla wielu gier sharewarowych. Znajdziesz je także w grze Tron 2.0. Na kwadratowych arenach, tak zwanych rastrach, stajesz naprzeciw wrogów i rozegrasz morderczy wyścig. Nie chodzi jednak o to, by być najszybszym, ale o to, by skutecznie skasować przeciwnika. Służy do tego promień świetlny, wydobywający się z tyłu pojazdu - skondensowany strumień energii. Gdy ktoś z was - ty lub jeden z przeciwników - znajdzie się w zasięgu promienia, oznacza to koniec rozgrywki. Porozrzucane po arenach zasilacze ułatwiają to zadanie.

Tron 2.0

Jacek L. Komuda: Zastanawiam się na poważnie, czy gra ma szansę na karierę? Gdy film "Tron" pojawił się w kinach, ludzie nie mieli jeszcze komputerów w domu, a grafika składała się z kilku pikseli. Mam nadzieję, że rzeczywistość wirtualna w grze nie będzie wyglądać jak w filmie retro.

Gatunek: FPP

Premiera: II kwartał 2003

Producent: Monolith

Wrażenia: dobry