Tron - poznaj niekomercyjny skypt, który w końcu posprząta Ci Windows


Na tym nie koniec ostrzeżeń. Jeżeli uruchomi się Tron w normalnym trybie działania systemu, kolejny komunikat poinformuje o tym, że nie jest on trybie bezpiecznym z obsługą sieci i zapyta, czy przełączyć na niego. Można się zgodzić - wówczas należy wpisać „y” i zatwierdzić klawiszem ENTER lub też zaprzeczyć – wpisać „n” i wcisnąć ENTER. Wówczas użytkownik zostanie poinformowany, że program wciąż będzie funkcjonować, jednak w razie problemów powinien uruchomić go ponownie w zaproponowanym trybie.

Wybór trybu działania

Wybór trybu działania

Etap „zero” – czyszczenie wstępne

Kompletna praca Tron to dziewięć kolejnych etapów. Przy pierwszym – nazwanym przez autora „etapem zero” - może zdarzyć się zawieszenie skryptu. Jeśli więc Tron zostanie zatrzymany, należy wejść do Menadżera Zadań i ręcznie wyłączyć w nim proces explorer.exe. Gdy tylko zatrzymanie usługi zostanie wykryte, skrypt ruszy automatycznie dalej. Na pierwszym uruchamiane są pierwsze narzędzia oczyszczające – rkill, ProcessKiller , TDSS Killer , McAfee Stinger, erunt oraz caffeine. Po zakończeniu etapu samoczynnie przejdzie do kolejnego.

Tron w działaniu

Tron w działaniu

Etap pierwszy – usuwanie „śmieci”

W etapie pierwszym usuwane są wszelkiego rodzaju pliki tymczasowe (temp) oraz inne, które pozostają w systemie po odwiedzaniu stron internetowych czy też odinstalowaniu aplikacji i gier. Tron używa do tego popularnego narzędzia CCleaner, a także BleachBit, TempFileCleanup i USB Device Cleanup. Dodatkowo za pomocą narzędzia wbudowanego w system Windows czyszczona jest przeglądarka Internet Explorer. Podczas operacji nie jest wyświetlana lista usuwanych plików.

Etap 1 i 2

Etap 1 i 2

Etap drugi – usuwanie bloatware

Bloatware to niechciane oprogramowanie, jakie często przeinstalowane jest na komputerach oraz laptopach, w tym także dodatkowe paski narzędziowe do przeglądarek internetowych. Tron na liście wykrywanych i usuwanych pasków posiada zarówno często spotykane, jak Delta, Ask Toolbar czy Roxio, jak i też mniej – np. uTorrentControl2 Toolbar, Smiley Central oraz Yontoo. Z aplikacji bloatware można wymienić oprogramowanie AVG PC TuneUp, Cyberlink, Live Updater, a także Orbit Downloader. W tym etapie usuwane są także systemowe aplikacje Metro, których praktycznie nikt nie używa (w razie potrzeby można je potem przywrócić). Po usunięciu niektórych pasków może być niezbędny restart systemu, po którym Tron podejmie dalsze działanie.