Tron - poznaj niekomercyjny skypt, który w końcu posprząta Ci Windows


Etap trzeci – wkraczają antywirusy

W tej fazie działania uruchamiane są wspomniane na początku narzędzia antywirusowe, czyli Sophos Virus Removal Tool, Kaspersky Virus Removal Tool i Malwarebytes Anti-Malware. Program zaczyna od pobrania najnowszych definicji wirusów do ich baz, a jeżeli w systemie już wcześniej było zainstalowane któreś z tych narzędzi, sprawdza aktualność wersji. Jeżeli dostępna jest nowa, zostaje zaproponowana jej instalacja. Etap trzeci jest najbardziej czasochłonny ze wszystkich - dopóki wszystkie uruchomione aplikacje nie skończą działania, nie można przejść do kolejnego. Czas skanowania zależy m.in. od wielkości dysku twardego. W przypadku mniejszych może potrwać ok. 1 - 1,5 godziny, przy 1 TB ponad 3 godziny. Kasperksy i Sophos działają z linii komend, w przypadku Malwarebytes aplikacja uruchamiana jest normalnie, jednak w powiązaniu ze skryptem.

Malwarebytes po zakończeniu skanowania

Malwarebytes po zakończeniu skanowania

Etap czwarty – naprawa i usprawnianie plików oraz dysku

Kolejny etap obejmuje rejestr, pliki oraz operacje związane z dyskami. Jeśli Tron działa na Windows 8, 8.1 lub 10, wówczas używa narzędzia DISM. Używane są także systemowe narzędzia do sprawdzania plików systemowych, a administrator dostaje pełny dostęp do nich oraz do kluczy rejestru. Wyłączane są także funkcje telemetryczne, w tym te, które pozostają po powrocie z Windows 10 na wcześniejsze systemy operacyjne. W przypadku samego Windows 10 wyłączenie obejmuje każdy element gromadzący informacje o użytkowniku i wysyłający je do Microsoftu. Poza tym czyszczone jest DNS oraz usuwane i naprawiane elementy, które mogą mieć wpływ na szybkość połączenia internetowego. Dodatkowe narzędzie to naprawa rozszerzeń plików. Na koniec tego etapu uruchamiany jest chkdsk, czyli aplikacja systemowa do sprawdzania dysku. Uwaga - pomimo wykonania tej operacji w linii komend, może zostać zaplanowane ponowne uruchomienie po restarcie Windowsa.

Czwarty etap działania programu

Czwarty etap działania programu

Etap piąty - łatki i aktualizacje

W tej fazie Tron aktualizuje następujące oprogramowanie: 7-Zip, Adobe Flash Player, Adobe Reader, Java Runtime Environment, uruchamia także Windows Updates, aby sprawdzić, czy są nowe aktualizacje systemu. Jednak co w przypadku, gdy nie posiada się któregoś z nich? Tutaj jest nieco zaskakująco - dany program zostaje po prostu zainstalowany w systemie w najnowszej wersji, bez pytania użytkownika o zdanie. I tak może stać się on posiadaczem Adobe Reader czy 7-Zip, których wcześniej nie używał. W przypadku systemu Windows 8 i wyższych rekompilowany jest także DISM.

Wprowadzanie łatek i aktualizacji

Wprowadzanie łatek i aktualizacji

Etap szósty - dodatkowa optymalizacja

Kolejna czynność optymalizacyjna systemu to defragmentacja dysku twardego. Używany jest do tego program Defraggler od Piriform, czyli firmy stojącej za popularnym CCleanerem. Podobnie jak i w przypadku sprawdzania dysku twardego, tak i tutaj czas trwania operacji uzależniony jest od rozmiaru nośnika. Przy okazji używany jest linuksowy smartctl do odczytania wartości SMART dysku twardego. Resetowana jest także opcja stronicowania pamięci - ustalenie wielkości tego parametru powierzane jest samemu systemowi.