Tron - poznaj niekomercyjny skypt, który w końcu posprząta Ci Windows

Przedstawiamy skrypt Tron - świetne narzędzie do automatycznego i kompleksowego czyszczenia Windows, stworzone hobbystycznie przez użytkownika popularnego forum reddit.com.


Autor skrytpu tłumaczy koncepcję Tron wprost: "byłem zmęczony uruchamianiem wszystkiego ręcznie, więc zdecydowałem się na stworzenie w pełni automatycznego programu do czyszczenia komputerów z systemem Windows". Przybliżamy Wam opisany skrypt i tłumaczymy co dokładnie robi w systemie. Uwaga - stosowanie na własną odpowiedzialność!

Czym właściwie zajmuje się Tron?

Oczyszczanie to obejmuje sporą listę czynności. Znajduje się na niej usuwanie plików szpiegujących, adware, wirusów, usuwanie pasków narzędziowych z przeglądarek (jak Ask, Search czy CoolWebSearch), optymalizacja rejestru, likwidacja zbędnych plików tymczasowych, blokowanie telemetrii, sprawdzanie i defragmentacja dysku, a także wprowadzanie nowych łatek do zainstalowanego oprogramowania Adobe Flash Player, Java oraz 7-Zip. Likwidacji szkodników dokonuje za pomocą narzędzi Malwarebytes Anti-Malware, Sophos Virus Removal Tool oraz Kaspersky Virus Removal Tool. Wszystko za pomocą jednego kliknięcia, jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Sam Vocatus informuje, że cała operacja zajmuje od trzech do dziesięciu godzin! Wpływ na to mają wspomniane skanery i programy antywirusowe, które dokonują głębokiej analizy systemu oraz plików znajdujących na twardym dysku.

Malwarebytes Anti-Malware, jedno z narzędzi używanych przez Tron

Malwarebytes Anti-Malware, jedno z narzędzi używanych przez Tron

Skąd wziąć program?

Tron można pobrać jako archiwum w formacie 7Zip. Ma wielkość 558 MB, a po rozpakowaniu zajmuje 642 MB miejsca na dysku. W folderze znajdują się dwa katalogi: integrity_verification oraz tron. Należy wejść do tego drugiego, gdzie znajduje się plik .bat o nazwie Tron, którym uruchamiany jest program. Autor zaleca robić to w trybie bezpiecznym z obsługą sieci. Tryb bezpieczny nie jest wymogiem koniecznym, ale silnie zalecanym. Następnie należy skopiować plik tron.bat do folderu \resources i uruchomić go z uprawnieniami administratora. Pierwsza rzecz, jaką zrobi, to sprawdzenie, czy nie ma nowszej wersji. Tron aktualizowany jest mniej więcej raz na miesiąc. Wątek o Tron w języku angielskim znajduje się pod adresem www.reddit.com/r/TronScript/, a strony z możliwością pobrania to np.https://bmrf.org/repos/tron/ ihttps://bodkov.com/tron/

Kopiowanie pliku tron.bat do folderu /resources

Kopiowanie pliku tron.bat do folderu /resources

Jak uruchomić?

Na początku użytkownika wita okienko, które co prawda może zniechęcić do dalszego korzystania z programu, ale z drugiej strony stawia sprawę jasno - nie ma żadnej gwarancji, że wszystko pójdzie sprawnie, a za wszelkie ewentualne uszkodzenia autor programu nie odpowiada. Jeżeli to nie przeszkadza, trzeba wpisać z klawiatury I AGREE (czyli "Zgadzam się"), a następnie zatwierdzić klawiszem ENTER. Jeśli nie - wystarczy wcisnąć CTRL + C aby zakończyć działanie Tron.

Tron wita i ostrzega

Tron wita i ostrzega