Trudne początki

Nowy format - DVD (Digital Versatile Disc) rodził się w wielkich bólach. Odkładana z miesiąca na miesiąc premiera wyszła jednak wszystkim na dobre. Zamiast dwóch bliźniaczych (HD-CD i SD-CD) otrzymaliśmy jeden dorodny format, który zadowala zainteresowanych - tak producentów sprzętu, jak i wydawców filmowych.


Nowy format - DVD (Digital Versatile Disc) rodził się w wielkich bólach. Odkładana z miesiąca na miesiąc premiera wyszła jednak wszystkim na dobre. Zamiast dwóch bliźniaczych (HD-CD i SD-CD) otrzymaliśmy jeden dorodny format, który zadowala zainteresowanych - tak producentów sprzętu, jak i wydawców filmowych.

Wprawdzie pewne niedociągnięcia były nieuniknione, lecz z biegiem czasu i przy niemal frustrującym tempie rozwoju nauki wszystko można poprawić.

Thomson 2000 jeszcze trzy lata temu był jednym z najpopularniejszych odtwarzaczy DVD.

Thomson 2000 jeszcze trzy lata temu był jednym z najpopularniejszych odtwarzaczy DVD.

Porozumienie MEI, m.in. firm Toshiba, Sony, Philips, Pioneer, JVC, Hitachi, Mitsubishi i Time Warner, zostało zawarte jesienią 1995 r. Już w grudniu tego samego roku uzgodniono definitywnie specyfikacje techniczne dla odtwarzacza DVD i potrzebnych do niego płyt. Decydujące znaczenie miał głos przedstawicieli Hollywood, którzy domagali się co najmniej 135 min wysokiej jakości obrazu wideo na stronę, minimum 3 języków mówionych i 4 języków w napisach, dźwięku wielokanałowego (Dolby AC-3), blokady rodzicielskiej, zabezpieczenia praw autorskich i kompatybilności z obecnym CD. Jak wiadomo, wymagania te zostały spełnione z nawiązką.

Pierwsze odtwarzacze

Pierwsze odtwarzacze DVD pojawiły się w marcu 1996 r. Dziewicze egzemplarze stacjonarnych DVD-playerów zostały pokazane przez Toshibę i Thomsona w Wielkiej Brytanii, a podczas targów CEBIT w Hanowerze Philips przedstawił prototyp napędu DVD-ROM. Sprzedaż sprzętu zapoczątkował Panasonic wraz z Toshibą pod koniec listopada 1996 r. Krajem, w którym format najszybciej się przyjął i rozwinął, była Japonia. Niewiele później o jego zaletach przekonali się również Amerykanie. Panasonic był pierwszy na rynku europejskim. Model, jakim rozpoczął swój tryumfalny pochód po Starym Kontynencie, miał symbol DVD-A100 i był niemalże kalką wersji amerykańskiej i japońskiej.

W Polsce pierwszy egzemplarz przedstawiono dealerom we wrześniu 1996 r., a regularna sprzedaż ruszyła mniej więcej w połowie następnego roku. Sprzęt jednak przez dość długi czas był bezużyteczny. Mógł wprawdzie odtwarzać dyski wysłużonego formatu CD, ale przecież nie tego oczekiwali użytkownicy. W wielkim napięciu czekano na płyty. Co też przyniosą? Czy całkowicie zmienią oblicze kina domowego? Czy magnetowidy i laserdyski trafią w krótkim czasie na złom lub do muzeów?

I rzeczywiście - przekaz za pośrednictwem DVD zrewolucjonizował instalację kina domowego. Odtwarzacze płyt LD odstawiono na boczny tor. Duża płyta bardzo szybko przegrała bój z tańszym, mniejszym, lżejszym i kilkakrotnie pojemniejszym DVD. Ale o dziwo, nie poddały się magnetowidy. Wprawdzie jakości przekazu VHS, a nawet S-VHS, nie da się w żaden sposób porównać z krystalicznym DVD, ale magnetowidy nadal trzymają się dziarsko. Powód jest jeden - możliwość nagrywania. DVD nie opanowało jeszcze tego procesu na tyle sprawnie, by móc trafić do klienta dysponującego ograniczonym budżetem.

Pierwszy krok został postawiony - odtwarzacze DVD ostatecznie pojawiły się na półkach sklepowych całego świata. Nieco gorzej było z płytami, ale i one po wielomiesięcznym oczekiwaniu zagościły za oceanem.

Filmy w nowym wymiarze

Pierwsze płyty DVD na świecie

1 Birdcage (Klatka dla ptaków)

2 Blade Runner: The Director's Cut

   (Łowca Androidów - wersja reżyserska)

3 Bodyguard (Bodyguard)

4 Bridges Of Madison Country

   (Co się wydarzyło w Madison County)

5 Color Purple (Kolor Purpury)

6 Eraser (Egzekutor)

7 Fugitive (Ścigany)

8 Get Shorty (Dorwać małego)

9 Glimmer Man (Nieuchwytny)

10 Good Fellas (Ćhłopcy z ferajny)

11 Iterview With The Vampire

   (Wywiad z wampirem)

12 Midnight Cowboy (Nocny kowboj)

13 Rading Bull (Wściekły byk)

14 Road Warrior (Mad Max 2)

15 Rocky (Rocky)

16 Singin' In The Rain

   (Deszczowa piosenka)

17 Space Jam (Kosmiczny mecz)

18 Streetcar Named Desire

   (Tramwaj zwany pożądaniem)

19 A Time To Kill (Czas zabijania)

20 Unforgiven (Bez przebaczenia)

Pierwsza partia płyt w sprzedaży znalazła się 24 marca 1997 r. Na premierę wybrano 8 wielkich ośrodków miejskich, gdzie w określonych sklepach sprzedawano, a raczej sprawdzano zainteresowanie nowym medium. Producentem, który zdecydował się na ten krok, był koncern Warner Brothers.

Entuzjaści kina domowego w nowym wymiarze na pewno nie zapomną zapoczątkowanych przez Warnera Brosa działań zmierzających do szybkiego wdrożenia nowego dysku. Cena nowego formatu, około kilkunastu dolarów za sztukę, wydawała się w stosunku do starego VHS-u bardzo promocyjna. Ryzyko nie było ogromne, bo przecież płyta od początku wzbudziła zainteresowanie, zapewniając sobie sukces, a i producenci wydali zbyt duże pieniądze, by coś mogło nie wypalić.