True Tone vs Night Shift

Wyjaśniamy różnice pomiędzy True Tone i Night Shift.


True Tone vs Night Shift

Źródło: macworld

Apple oferuje dwie różne technologie wyświetlania dla urządzeń z systemem iOS, zaprojektowane tak, aby chronić nasze oczy, a nawet ułatwiać sen w nocy.

W tym artykule przyjrzymy się True Tone i Night Shift, aby zobaczyć, co każda funkcja ma do zaoferowania i czy należy z nich korzystać.

Zobacz również:

 • MacBook Air 2021 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [02.08.2021]
 • Tryby nocne w smartfonach nic nie dają. Ten z iPhone'a jest bezużyteczny

Czym jest True Tone?

True Tone to funkcja, która, za pomocą czujników automatycznie monitoruje światło w otoczeniu, a następnie dostosowuje kolor i natężenie światła na ekranie tak, aby obraz wyglądał bardziej naturalne.

Zmiana jest subtelna, ale może zmniejszyć zmęczenie oczu, które występuje, gdy spędzasz wiele godzin wpatrując się w świecący ekran. True Tone zadebiutował wraz z iPad'em Pro 9.7 cala, w 2016 roku. Od tego czasu technologia jest dodawana do wszystkich iPhone'ów od iPhone'a 8, wszystkich iPadów Pro, a nawet MacBook'ów Pro wydanych w 2018 roku.

Aby włączyć True Tone na iPhone'u lub iPadzie przejdź do Ustawienia > Wyświetlacz i Jasność, a następnie włącz przełącznik True Tone.

Czym jest Night Shift?

Night Shift jest pod wieloma względami prekursorem True Tone (zadebiutował wraz z iOS 9.3), choć nie wymaga dodatkowych czujników i dostosowanych wyświetlaczy. Funkcja jest realizowana wyłącznie programowo. Z tego powodu jest on dostępny na większej liczbie urządzeń Apple:

 • iPhone 5s lub nowszy
 • iPad 5. generacji lub nowszy
 • iPad Pro
 • iPad mini 2 lub nowszy
 • iPad Air
 • iPod Touch 6. generacji
 • MacBook Air z połowy 2012 roku lub nowszy
 • MacBook Pro z połowy 2012 roku lub nowszy
 • MacBook (12 calowy) z 2015 roku lub nowszy
 • iMac z końca 2012 roku lub nowszy
 • iMac Pro
 • Mac Pro z końca 2013 r.

Ideą Night Shift jest zmniejszenie ilości niebieskiego światła emitowanego przez ekran, ponieważ jego emisja utrudnia zasypianie. Niebieskie światło sprawia, że twój mózg myśli, że jest jeszcze dzień, zakłócając w ten sposób naturalne rytmy około dobowe, które pozwalają ciału przewidzieć, kiedy nadszedł czas, aby iść do spać.

Podczas, gdy True Tone stale ocenia światło w otoczeniu urządzenia i dostosowuje wyświetlacz, Night Shift jest czymś w rodzaju stałego narzędzia. Funkcja może być ustawiona, aby włączyć się w określonym czasie, zwykle wczesnym wieczorem, a następnie wyłączyć w godzinach porannych. Istnieje automatyczne ustawienie do wykorzystania zachodu i wschodu słońca, które pozwala osiągnąć mniej więcej taki sam rezultat.

True Tone vs Night Shift

Możliwe jest ręczne ustawienie temperatury barwowej wyświetlacza, nadając mu mocniejszy lub słabszy odcień koloru żółtego, w zależności od tego, jak bardzo chcesz zredukować niebieskie światło.

Pamiętaj, że obie funkcje zmieniają temperaturę barwową, co powoduje, że kolory wyświetlane na ekranie mogą znacząco różnić się od rzeczywistości.

Którą funkcję powinienem używać?

Jeśli Twoje urządzenie je obsługuje, to prosta odpowiedź brzmi: i jedno i drugie. True Tone to pomocny sposób, aby zapobiec zmęczeniu oczu podczas korzystania z iPhone'a, iPada lub MacBooka Pro (2018), więc sugerujemy jego włączenie.

Night Shift służy do innego celu, a zatem może być doskonałym dodatkiem do True Tone.

Co prawda, niektórzy ludzie uważają, że pomarańczowy odcień Night Shift uważa za rozpraszający lub nawet nieprzyjemny, to może mieć również swoje zalety. Ustawiając mocną redukcję światła niebieskiego w określonym czasie, Night Shift może działać jako wizualny alarm, przypominając, aby odłożyć urządzenie, odpocząć i pójść spać.