Trust 1200 wireless tablet

Tablet graficzny


Tablet graficzny

Nadszedł czas, w którym tablet stał się niezbędnym narzędziem pracy grafików i projektantów. Niewygórowane ceny "tabliczek graficznych", przy stale rozbudowywanych możliwościach powodują, że nawet mniej doświadczeni użytkownicy komputerów wykorzystują je coraz częściej w codziennej pracy.

Trust 1200 Wireless

Tablet to największy z tabletów oferowanych przez firmę Trust. Obszar roboczy prezentowanego urządzenia to 12" x 9" (305 x 228 mm). W skład zestawu dostarczonego przez producenta dodatko-wo wchodzą: bezprzewodowe 3-przyciskowe piórko o rozdzielczości 3048 lpi, rozróżniające 512 stopni nacisku, bezprzewodowa mysz, również 3-przyciskowa, oraz stojak umożliwiający ustawienie tabletu w pozycji innej niż leżąca. Przezroczysta nakładka na tablecie daje pełną kontrolę nad kopiowaniem rysunków. Tablet zasilany jest przez złącze USB. O stanie pracy informuje dwukolorowa kontrolka.

Oprogramowanie

Zakładka Control w tablicy kontrolnej HyperPen pozwala na ustawienie obszaru roboczego.

Zakładka Control w tablicy kontrolnej HyperPen pozwala na ustawienie obszaru roboczego.

Użytkownik, oprócz polskiej instrukcji, otrzymuje sterowniki Windows 98/Me/2000/XP oraz Mac OS-a 9.x. Niestety, brak sterownika pod Mac OS-a 10.x mocno rozczarowywuje. Pro-ducent, co prawda, informuje w broszurze, że na jego stronie internetowej istnieje wersja beta sterownika dla Mac OS-a 10.1.x, ale wiadomość ta nie jest już aktualna. Osobom pracującym pod kontrolą najnowszego systemu Mac OS pozostaje więc praca tylko w trybie "absolute mode" (bez opcji ustawień).

Oprogramowanie dołączone do zestawu to: Art Dabbler (program do rysowania) oraz PenSoft i CADIX Signature (programy do rozpoznawania pisma ręcznego). Są to wersje przeznaczone wyłącznie na platformę Windows.

Działanie

Przezroczysta nakładka ułatwia pracę przy kopiowaniu rysunków.

Przezroczysta nakładka ułatwia pracę przy kopiowaniu rysunków.

Tablet daje spore możliwości spersonalizowania ustawień pracy. Pozwala na ustawienie nacisku piórka (Click Pressure), zdefiniowanie przycisków na nim, jak również na myszce za pomocą funkcji Click, Double Click lub Context Menu oraz ustawienie obszaru pracy. Tablet ma 24 przyciski funkcyjne (F1 do F24). Przyciski F1 do F12 odpowiadają przyciskom funkcyjnym na klawiaturze, F13 do F15 otwierają odpowiednio: program pocztowy, Worda i Excela, pozostałe można zdefiniować samemu. Szkoda, że tak jak większość dodatkowych opcji, przyciski funkcyjne działają tylko w systemach Windows.

Praca

Bezprzewodowe piórko rozróżnia 512 stopni nacisku.

Bezprzewodowe piórko rozróżnia 512 stopni nacisku.

Omawiany tablet jest bardzo wygodny w użyciu, duża powierzchnia robocza jest jego mocnym atutem. Zalety tabletu są szczególnie odczuwalne podczas pracy w programach takich, jak Photoshop 7 czy też Painter 7. Większość narzędzi retuszerskich, a także do rysowania i malowania jest wrażliwa na nacisk piórka, co zapewnia wysoką kontrolę nad wykonywanym projektem.

Ocena

Trust 1200 to dobry wybór w swoim przedziale cenowym. Szkoda tylko, że producent traktuje użytkowników komputerów Apple'a nieco po macoszemu. Jeśli pojawi się sterownik działający w systemie Jaguar, nie wspominając o dodatkowym oprogramowaniu, to atrakcyjność tego urządzenia znacznie wzrośnie.