TrustyFiles - P2P bez zbędnych dodatków

TrustyFiles firmy RazerPop to program, który powinien zainteresować wszystkich użytkowników sieci P2P, którzy dość mają walki z oprogramowaniem szpiegowskim i reklamowym, instalującym się wraz z najpopularniejszymi klientami sieci P2P. Brak uciążliwych dodatków to nie jedyna zaleta tej aplikacji - atutami TrustFiles są również: możliwość jednoczesnego przeszukiwania zasobów wszystkich najpopularniejszych sieci P2P, zaawansowana ochrona prywatności użytkownika oraz niewielka 'zasobożerność'.

Sieci bezpośredniej wymiany plików znacząco zmieniły się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy - wiele popularnych aplikacji do obsługi połączeń P2P z 'anarchistycznych', amatorskich projektów przekształciło się w komercyjne programy. Oczywiście, nie ma w tym nic złego - wszak autorom programów należy się gratyfikacja za ich pracę. Szkoda tylko, że odbywa się to ze szkodą dla użytkownika - który zamiast zwykłego klienta P2P otrzymuje pełen spyware'u i adware'u 'kombajn', którego uruchomienie skutecznie uniemożliwia pracę z innymi aplikacjami (z uwagi na jego 'zasobożerność'). Nic więc dziwnego, że cały czas pojawiają się najróżniejsze 'odchudzone' wersje popularnych klientów sieci P2P - typowym przykładem jest tu KaZaA Lite. Korzystanie z takich aplikacji to jednak rozwiązanie nie do końca wygodne - choćby dlatego, że operatorzy wielu sieci zabraniają korzystania z 'alternatywnych' wersji swoich produktów.

TrustyFiles - alternatywa w świecie P2P

TrustyFiles 2.3

TrustyFiles 2.3

Dla użytkowników, którzy dość mają takich problemów, ciekawą alternatywą wydaje się właśnie TrustyFiles - czyli 'multi-klient' P2P, umożliwiający jednoczesne przeszukiwanie zasobów sieci FastTrack oraz Gnutella (wersje 1 i 2). Możliwe jest również pobieranie plików za pośrednictwem protokołu Bit Torrent, a także korzystanie z odnośników Gnutella Magnet, Kazaa sig2dat oraz własnego formatu aplikacji - TrustryLinks.

Darmowy i 'czysty' - na zawsze

Dodatkową zaletą programu jest fakt, iż jest on darmowy i - jak deklarują jego autorzy - nie zawiera i nigdy nie będzie zawierał żadnego oprogramowania szpiegowskiego i reklamowego (po zainstalowaniu TrustyFiles sprawdziliśmy system przy pomocy uaktualnionego programu Ad-Aware - test potwierdził, że po zainstalowaniu TrustFiles w systemie nie pojawiają się żadne nowe programy). Jedyną formą 'odpłatności' jest wyświetlanie w oknie programu bannerów reklamowych - podobnie, jak np. w przeglądarce Opera.

Twoja własna sieć

Co ciekawe, użytkownicy TrustyFiles mogą również tworzyć własne 'prywatne' sieci P2P, do których dostęp będą mieli jedynie wybrane osoby. Użytkownik może też w każdej chwili zdecydować, z którą siecią P2P program ma się połączyć (oczywiście, możliwe jest połączenie ze wszystkimi jednocześnie).

TrustyFiles 2.3 - zaawansowane opcje konfiguracyjne

TrustyFiles 2.3 - zaawansowane opcje konfiguracyjne

Podobną funkcjonalność oferuje m.in. najnowsza wersja Morpheusa - problem jednak w tym, że osoby chcące korzystać z tego znakomitego klienta P2P mają do wyboru dwie jego wersje - płatną lub do granic przyzwoitości 'nafaszerowaną' oprogramowaniem dodatkowym (pisaliśmy o nim szerzej w tekście "Morpheus 4.5.0: P2P nowej generacji!").

Wszystko w rękach użytkownika

Program ma opcję integracji z programem antywirusowym - tak, by wszystkie pobierane pliki były automatycznie skanowane. Estetów zainteresuje z pewnością możliwość zmiany szaty graficznej TrustyFiles - modyfikować można zarówno schemat kolorów, jak i wygląd pojedynczych przycisków na pasku zadań. Dla bardziej wymagających użytkowników przewidziano możliwość definiowania maksymalnej prędkości pobierania a także opcję wyboru portów, z których korzysta aplikacja.

TrustyFiles 2.3 - wybór sieci

TrustyFiles 2.3 - wybór sieci

Korzystanie z TrustyFiles nie powinno nastręczać problemu nikomu, kto korzystał wcześniej z jakiegokolwiek programu do bezpośredniej wymiany plików - wystarczy wpisać w oknie wyszukiwania szukaną frazę i wcisnąć przycisk 'Search'. Postęp pobierania wybranych plików można z kolei śledzić w zakładce 'Transfers'. Warto również wspomnieć, że podczas korzystania z programu użytkownik może z jego poziomu surfować po stronach WWW - TrustyFiles zaimportuje nawet jego 'Ulubione'.

Program dostępny jest aktualnie w wersji 2.3.

Więcej informacji:

http://www.trustyfiles.com


Zobacz również