Tryb Gry w Windows 10 zawiesza cały system

Użytkownicy komputerów z wybranymi modelami kart graficznych skarżą się na tryb gry w Windowsie 10.

Tryb gry to jedna z funkcji systemu operacyjnego Windows 10, która pozwala zoptymalizować wydajność komputera pod kątem aplikacji działającej na pierwszym planie.

Tryb Gry w Windows 10 zawiesza cały system

Źródło: pcworld.com

Zgodnie z najnowszymi informacjami niektórzy użytkownicy donoszą, że tryb gry systemu operacyjnego Windows 10 na ich komputerach ma negatywny wpływ na wydajność niektórych podzespołów. Problem dotyczy popularnych kart graficznych AMD: RX 5700 XT, RX 480, R 290 oraz Nvidii: GTX 980 i GTX 1080 Ti.

Zobacz również:

  • Karty graficzne podrożeją... przez pamięć RAM
  • RTX 3070 Ti - gdzie kupisz w Polsce? I za ile? [aktualizacja 02.08.2021]
  • Recenzja: Windows 11 to najlepszy prezent od Microsoftu! [RECENZJA]

Część użytkowników posiadających komputer z wyżej wymienionymi układami graficznymi donosi, że włączenie trybu gry znacząco obniża wydajność całego komputera i powoduje zawieszanie się systemu. Po wyłączeniu trybu gry wszystkie problemy znikają.

Część internautów donosi, że po włączeniu trybu gry systemu Windows 10 Destiny 2 jest zupełnie niegrywalne. Problemy dotyczą także Call of Duty Warzone oraz League of Legends. W grach tych następują nagłe spadki liczby klatek na sekundę. W sporadycznych przypadkach zawiesza się cały komputer.

W chwili obecnej nie wiadomo co spowodowało wystąpienie problemu. Jeden z pracowników AMD Radeon Technologies Group potwierdził, że inżynierowie przyglądają się usterce. Według nich problem na wybranych kartach graficznych Radeon jest powszechny. Najprawdopodobniej jego przyczyną jest jedna z ostatnich aktualizacji systemu operacyjnego lub sterowników karty graficznej.

Firma Microsoft do momentu pisania tego testu nie odniosła się do problemu z działaniem trybu gry. Bardzo możliwe, że problem leży po stronie systemu operacyjnego. Możliwe, że odroczona obecnie z powodu pandemii koronawirusa aktualizacja Windows 10 2004 rozwiąże kłopoty z trybem gry.

W chwili obecnej jedynym skutecznym rozwiązaniem z obniżoną wydajnością w grach jest całkowita dezaktywacja trybu gry systemu operacyjnego Windows 10. W tym celu należy przejść do Ustawień > Granie > Tryb gry i wyłączyć tą opcję.

Sprawdź, ile kosztuje karta graficzna Radeon RX 5700 XT.

Źródło: gizchina.com