Tryb XP w Windows 7

Tryb Windows XP to bezpłatny dodatek dla użytkowników Windows 7, który zadebiutuje w wersji finalnej już 22 października. Jego funkcjonalność rodzi jednak mnóstwo pytań. Postanowiliśmy rozwiać wszystkie niedomówienia i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania w naszym poradniku poświęconym Windows XP Mode.


Tryb XP to nowa funkcjonalność Windows 7, która umożliwia uruchamianie starszych aplikacji (niekompatybilnych z następcą Visty) w specjalnym, zwirtualizowanym środowisku operacyjnym.

Microsoft ukończył pracę nad tym modułem i ogłosił jego status jako RTM, zostanie on jednak udostępniony wszystkim zainteresowanym dopiero wraz z premierą Windows 7.

Czym jest Tryb Windows XP?

Tryb Windows XP jest maszyną wirtualną z 32-bitowym systemem Windows XP z dodatkiem SP3 uruchamianą pod kontrolą nowego klienta do wirtualizacji systemów Microsoftu - Windows Virtual PC.

Jakie korzyści daje Tryb Windows XP?

Tryb XP w Windows 7

Tryb ten został stworzony głównie w celu rozwiązania problemów z kompatybilnością starszych aplikacji uruchamianych pod kontrolą Windows 7. Daje on jednak wiele innych korzyści.

Po pierwsze wraz z licencją następcy Visty otrzymujesz bezpłatnie dostęp do systemu Windows XP, który nie jest ograniczony czasowo.

Poza tym daje możliwość testowania aplikacji i innych narzędzi bez wpływu na środowisko gospodarza, pełną integrację (wymiana plików, uruchamianie programów) hosta z gościem czy sposobność pracy w kilku różnych środowiskach płynnie się pomiędzy nimi przełączając.

Z jakimi systemami współpracuje Tryb Windows XP?

Tryb Windows XP dedykowany jest tylko użytkownikom Windows 7 trzech edycji, mianowicie:

  • Professional
  • Enterprise
  • Ultimate.

Zarówno w wersjach 32-, jak i 64-bitowych. Właściciele pozostałych edycji następcy Visty muszą obejść się niestety smakiem. Microsoft tłumaczy to faktem popularyzacji tego typu rozwiązań jedynie w środowiskach korporacyjnych.

Jakie wymagania ma Tryb Windows XP?

Poza wymogiem dotyczącym odpowiedniej edycji Windows 7, komputer musi spełniać następujące wymagania: procesor taktowany zegarem 1 GHz wyposażony w sprzętowe wsparcie dla technologii AMD-V (procesory AMD) lub VT (CPU Intel). Większość nowych procesorów obsługuje sprzętową wirtualizację, wyjątkiem są jedynie CPU niskobudżetowe, np. Celerony Intela. Jeśli nie jesteś pewien, czy twój procesor jest zgodny z omawianymi technologiami, to sięgnij po jedno z poniższych narzędzi:

Dodatkowo komputer musi mieć minimum 2 GB pamięci operacyjnej, gdyż maszyna wirtualna wykorzystuje fizyczne zasoby RAM-u oraz około 15 GB wolnej przestrzeni na dysku. Z naszych testów wynika jednak, że wymagania Microsoftu są mocno zaniżone. Jednordzeniowy CPU taktowany zegarem 1 GHz to za mało, aby udźwignąć dwa środowiska operacyjne jednocześnie. Zalecamy dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem około 2 GHz lub lepszy. Pamięć operacyjna o pojemności 2 GB w niektórych wypadkach również może stanowić przeszkodę. Wystarczy tylko, iż wybrana aplikacja będzie wymagała więcej niż standardowe 512 MB przydzielone Trybowi XP i zaczną się schody. 4 GB to rozsądne minimum, które wystarczy w każdym przypadku.

Jak zainstalować Tryb Windows XP?

Tryb XP w Windows 7

W celu instalacji Trybu XP należy wpierw zainstalować program Windows Virtual PC (obecnie dostępny w wersji Release Candidate). Po ponownym uruchomieniu komputera możesz zainstalować Tryb Windows XP (również dostępny obecnie w wersji RC). Środowisko dostępne jest w dwóch wersjach: standardowy Windows XP Professional oraz edycja N (pozbawiona odtwarzacza Windows Media Player). Obie wyposażone są w dodatki SP3 oraz zestaw najnowszych aktualizacji z czerwca br.

Instalacja jest prostą czynnością, ale trwa dosyć długo. W międzyczasie możesz jednak poznać funkcje Trybu Windows XP prezentowane przez instalatora. Podczas pierwszego uruchomienia musisz jeszcze skonfigurować wirtualny system (wygląda to bardzo podobnie jak podczas pierwszego uruchomienia Windows XP) oraz ustalić hasło dostępu z pulpitu zdalnego.