Trzech do władzy

Nowe nagrywarki DVD praktycznie nie różnią się między sobą parametrami. Mimo to można znaleźć pewne rozbieżności - zwłaszcza w ich faktycznych osiągach.


Nowe nagrywarki DVD praktycznie nie różnią się między sobą parametrami. Mimo to można znaleźć pewne rozbieżności - zwłaszcza w ich faktycznych osiągach.

Trzech do władzy
Technologia DVD w zasadzie przestała zaskakiwać spektakularnymi nowościami od momentu, gdy osiągnięto maksimum prędkości nagrywania na krążkach ±R i wprowadzono media dwuwarstwowe (DL). Przyspieszanie zapisu RW nie jest już tak istotne dla większości użytkowników, natomiast rzeczywiście odczuwalne korzyści z coraz szybszego zapisu płyt DL (ok. 16 minut w 8x zamiast 27 minut w 4x) niwelowane są przez horrendalnie wysokie ceny nośników pozwalających na osiągnięcie maksymalnej wydajności napędu (w naszych testach jedynie na krążkach Verbatim DVD+R DL 2,4x uzyskujemy prędkość powyżej 4x).

Limity ustanowione przez niedawnych liderów obecnie stały się standardem - zapis 16x na płytach ±R, 8x na +RW i 6x na -RW to już norma, podobnie jak nagrywanie nośników dwuwarstwowych ±R z szybkością co najmniej 4x (tu jeszcze istnieją największe różnice: nie każdy napęd osiąga maksymalne dziś 8x na +R DL i 6x na -R DL). Jednak pomimo tych samych parametrów nominalnych nagrywarek w testach ujawniają się niuanse mające wpływ na ostateczną wydajność urządzeń.

Parametry i wyposażenie

Trzy najnowsze produkty - LG SuperMulti GSA-4167B, Teac DV-W516BG i Toshiba SD-R5472 - nie są identyczne pod względem specyfikacji. LG i Toshiba oferują te same prędkości w CD i DVD (zapis CD-R/RW 48/32, DVD-R/RW/DL 16/6/4, DVD+R/RW/DL 16/8/6, odczyt CD/DVD 48/16), lecz napęd LG tradycyjnie bogatszy jest o obsługę nośników DVD-RAM (zapis 5x). Teac jest w tym gronie teoretycznie najsłabszym zawodnikiem, ponieważ wolniej zapisuje CD-RW (24x) i DVD+R DL (4x), zaś płyt DVD-R DL w ogóle nie nagrywa.

Szybkość pracy to nie jedyna cecha, na podstawie której można dokonać selekcji napędów. Wiele osób zwraca uwagę na to, co znajduje się w pudełkowej wersji urządzenia - w końcu płaci się za nią nieco więcej niż za "gołą" nagrywarkę. Okazuje się, że zestaw dołączanego oprogramowania jest zbliżony w testowanej trójce i opiera się na aplikacjach Nero (NeroExpress 6.6 i InCD 4.3) w dziedzinie tworzenia krążków oraz NeroVision Express 3 i CyberLink PowerProducer 5 w zakresie przygotowywania materiału wideo. Różnice między pakietami tkwią wyłącznie w aplikacjach dodatkowych oraz wyposażeniu w takie elementy, jak dokumentacja, kable czy śrubki - tu LG i Toshiba znów okazują się bez zarzutu, natomiast Teac ma niechlujnie zredagowaną polską instrukcję i nie zawiera kabla audio.

Szybki i kosztowny

Co Teac stracił na wyposażeniu czy parametrach, zyskał w testach: napęd ten okazał się najszybszy w odczycie i nagrywaniu CD, zrzucaniu audio, a przede wszystkim w kopiowaniu danych na nośniki DVD±RW z użyciem InCD. I pomimo nieco wolniejszego od rywali zapisu DVD±R oraz, co zrozumiałe, najdłuższego czasu zapisu płyt DVD+R DL, okazał się ogólnie najwydajniejszym napędem wśród dotychczas przetestowanych urządzeń.

Jako że DV-W516BG nagrywa płyty DVD tylko kilkadziesiąt sekund dłużej niż LG i Toshiba, potencjalnych nabywców dwóch ostatnich napędów może jedynie skusić szybsze wypalanie płyt +R DL i obsługa -R DL - o ile będą skorzy zapłacić 25-30 zł za możliwość skorzystania z zapisu 6x (ceny markowych nośników DL powinny wkrótce spaść, ponieważ na rynku mają pojawić się media DL 8x, m.in. firmy Ricoh). Nie bez znaczenia jest też fakt, że Teac jest jedną z najdroższych nagrywarek w teście - więcej kosztują jedynie Plextory.

LG SuperMulti GSA-4167B Informacje LG, tel. (22) 6061450,http://www.lge.pl Cena 230 zł

Teac DV-W516BG Informacje EIC, tel. (22) 8634300,http://www.eic.com.pl Cena 300 zł

Toshiba SD-R5472 Informacje Alstor, tel. (22) 6755515,http://www.alstor.com.pl Cena 300 zł