Trzech muszkieterów

Zastanawiasz się, w jaki komputer zainwestować, a nie masz sprecyzowanych wymagań? Przyjrzyj się wynikom testów komputerów firmy MSD z różnych grup cenowych.


Zastanawiasz się, w jaki komputer zainwestować, a nie masz sprecyzowanych wymagań? Przyjrzyj się wynikom testów komputerów firmy MSD z różnych grup cenowych.

Producenci prześcigają się w oferowaniu komputerów o różnorodnych konfiguracjach.

My wyróżniliśmy trzy grupy komputerów, przyjmując kryterium ceny oraz zastosowania.

Do pierwszej grupy zaliczyliśmy zestawy w cenie do 3500 zł (komputer, monitor, system, dodatkowe peryferia). Przeważnie są to konfiguracje pełniące funkcję końcówek sieciowych (którymi w tym artykule się nie zajmiemy) lub maszyn przeznaczonych dla mniej wymagających użytkowników, np. do zastosowań biurowych. Grupę tę określiliśmy jako komputery dla ucznia/biurowe. Ich podstawową cechą jest niezbyt duża wydajność w porównaniu z innymi zestawami oraz zastosowanie komponentów w wersjach OEM. Oczywiście konfiguracja powinna zapewniać odpowiedni komfort pracy z pakietami biurowymi oraz odpowiednie zaplecze w postaci peryferiów, takich jak drukarka czy skaner.

Do kategorii drugiej zaliczyliśmy komputery domowe. Obecnie jest to najdynamiczniej rozwijająca się grupa. W przeciwieństwie do zestawów biurowych muszą dysponować wysoką wydajnością w przetwarzaniu grafiki 3D oraz być w pełni multimedialne.

Wiąże się to przede wszystkim z dynamicznym rozwojem gier komputerowych. W tej branży postęp technologiczny - tworzenie nowych układów graficznych czy coraz szybszych procesorów - idzie w parze z coraz większymi wymaganiami, jakie stawiają nowe gry. Dlatego najszybsze komputery dla graczy wyposaża się w większość nowinek, które szybko stają się standardowym wyposażeniem.

Nie są to tanie maszyny, ale wiele się od nich wymaga, dlatego ich ceny wahają się od 4000 do 5500 zł (komputer, monitor, system oraz dodatkowe peryferia).

Osobną grupę stanowią maszyny najdroższe, powyżej 5500 zł (komputer, monitor, system) przeznaczone do specjalnych zastosowań np. jako stacje graficzne, superwydajne komputery do gier czy konfiguracje oparte na najnowszych rozwiązaniach technologicznych. Przeważnie są składane na indywidualne zamówienia klienta, chociaż można znaleźć również gotowe zestawy. Nie cieszą się jednak taką popularnością, jak pozostałe dwie grupy urządzeń.

Oczywiście są zestawy, do których trudno zastosować powyższe reguły klasyfikacji, i czasami komputer wart 6000 zł nie ma poza ceną nic wspólnego z grupą maszyn do specjalistycznych zastosowań. Przykładem może być chociażby model MSD PC Bird Perfect mieszczący się w najdroższym przedziale cenowym komputerów, natomiast konfiguracją bardzo zbliżony do komputerów domowych.

Testy

Dla podkreślenia różnic pomiędzy komputerami zastosowaliśmy jedną procedurę testową do wszystkich kategorii komputerów. Użyliśmy czterech programów testujących wydajność w poszczególnych kategoriach: ogólna (PCMark 2002), w pracy z aplikacjami biurowymi i internetowymi (SySMark 2001), w przetwarzaniu grafiki 3D (3DMark2001SE oraz Codecreatures Benchmark Pro).

Trzech muszkieterów

PCMark 2002

Trzech muszkieterów

SySMark 2001

Trzech muszkieterów

Codecreatures Benchmark Pro

Trzech muszkieterów

3DMark2001 SE

PC Bird AVENGER 7K

Trzech muszkieterów
Jak na obecne wymagania, Avanger nie dysponuje dużą mocą w przetwarzaniu grafiki 3D, ale nie do tego jest przeznaczony. Wystarczy rzucić okiem na wyniki w testach wydajności (dobre noty w teście SySMark 2001, PCMark 2001 i bardzo słabe oceny w teście 3DMark2001SE oraz brak sprzętowej obsługi PixelShaders 1.1), aby stwierdzić, że jest to maszyna dla mniej wymagających użytkowników, pomyślana głównie jako komputer biurowy czy narzędzie pracy ucznia lub studenta.

Komputer dobrze sobie radzi z aplikacjami biurowymi i internetowymi (164 pkt w teście SYSMark 2001). To przede wszystkim zasługa wydajnego procesora AMD Athlon XP 1700+ (rzeczywiste taktowanie 1,47 GHz). Istotnym mankamentem konfiguracji PC Bird Avenger, biorąc pod uwagę wymagania nowych systemów oraz pakietów biurowych, jest mała ilość pamięci - 128 MB to niezbędne minimum i aż się prosi rozszerzenie o kolejny taki moduł, co znacznie powiększyłoby komfort pracy z najnowszymi aplikacjami (test SySMark 2001 korzysta ze starszego pakietu biurowego Office 2001).

Trzech muszkieterów

Dane techniczne

Niewątpliwym plusem jest wyposażenie komputera w dobry napęd Sony DVD (16/40), głośniki oraz faksmodem, co znacznie rozszerza możliwości zestawu. Na uwagę zasługuje również duża pojemność twardego dysku (60 GB), a biorąc pod uwagę coraz bardziej rozbudowane aplikacje i systemy, jest to wielkość optymalna, stanowiąca dobrą inwestycję na przyszłość.

PC Bird Avenger to dosyć ciekawa konfiguracja i po uzupełnieniu o kolejny układ pamięci powinna się dobrze spisywać w roli komputera do biur lub dla ucznia. Może być również dobrą maszyną do gier - wystarczy wymienić kartę graficzną na nowocześniejszą.

Werdykt PCWK

+ duża pojemność twardego dysku

+ dobra wydajność w aplikacjach biurowych

- 128 MB pamięci operacyjnej

- brak USB 2.0

PC Bird Optimum

Trzech muszkieterów
Do tej konfiguracji można mieć wiele zastrzeżeń. Jej najsłabszym punktem jest płyta główna JetWay 855DPRO, oparta na dosyć leciwym chipsecie Intel i845D w wersji Pro (jeden z pierwszych chipsetów Intela, obsługujący pamięci DDR 200 - 266). Kupując PC Bird Optimum, trzeba pamiętać że brak mu większości cech komputerów obecnie oferowanych na rynku (m.in. interfejsu USB 2.0 i obsługi pamięci DDR333). Jednak największą wadą jest mała przepustowość szyny systemowej, która jest przystosowana do pracy z prędkością 400 MHz (obecny standard to 533 MHz), co wiąże się brakiem obsługi procesorów z magistralą 133 MHz. Chipset nie obsługuje również procesorów z zaimplementowną technologią hiperwątkowości.

Wniosek jest prosty: jeżeli w niedalekiej przyszłości zdecydujesz się na wymianę procesora na nowszy model, będziesz musiał również wymienić płytę główną.