Trzeci do gry

Po kilku latach zapowiedzi i prototypów firmy promujące format DVD+RW zaczynają wreszcie przedstawiać konkrety.

Po kilku latach zapowiedzi i prototypów firmy promujące format DVD+RW zaczynają wreszcie przedstawiać konkrety.

Do sklepów trafiają pierwsze napędy zgodne ze standardem wielokrotnego zapisu płyt DVD.

Hewlett-Packard proponuje nagrywarkę DVD-Writer dvd100i, która wypala płyty DVD+RW o pojemności 4,7 GB z prędkością od 1x do 2,4x (stała prędkość obrotowa; współczynnik x w przypadku DVD odpowiada mniej więcej 9x w CD), a nośniki DVD odczytuje z szybkością 8x. Napęd jest jednocześnie nagrywarką CD-R/RW o parametrach 12/10/32. Przypomnijmy, że reprezentant konkurencyjnego formatu DVD-R/RW, Pioneer DVR-A03 (patrz Aktualności 7-8/01, str. 22), oferuje niższe szybkości (dla CD-R/RW - 8/4/24, zaś dla DVD-R/RW - 2/1/4).

Wraz z dvd100i otrzymujesz pakiet oprogramowania do zapisu CD i DVD oraz edycji filmów pochodzących np. z kamery wideo. Cenę urządzenia HP ustalono na 3399 zł, a więc jest tańsze od napędu Pioneera.

Również inni producenci przedstawili napędy DVD+RW. Philips oferuje stacjonarny model DVDR1000, a niedługo znajdzie się w sprzedaży komputerowa nagrywarka DVDRW208. Ricoh natomiast przygotował urządzenie o symbolu MP5120A. Na przełomie roku powinny się pojawić napędy firm Sony i Yamaha.

Więcej o nowym, trzecim już formacie zapisywalnego DVD, jego zaletach i wadach, a także samych urządzeniach napiszemy w następnym numerze PCWK.