Trzeci do gry - Pioneer DVR-7000

Trzeci na naszym rynku płytowid (stacjonarna nagrywarka DVD) to model DVR-7000 firmy Pioneer, reprezentant formatu DVD-R/RW. Urządzenie różni się od konkurentów spod znaku Panasonica i Philipsa (patrz PCWK 4/02, str. 72) nie tylko kilkoma funkcjami, ale przede wszystkim ceną 8499 zł - aż o 1500 zł wyższą od rywali.

Trzeci na naszym rynku płytowid (stacjonarna nagrywarka DVD) to model DVR-7000 firmy Pioneer, reprezentant formatu DVD-R/RW. Urządzenie różni się od konkurentów spod znaku Panasonica i Philipsa (patrz PCWK 4/02, str. 72) nie tylko kilkoma funkcjami, ale przede wszystkim ceną 8499 zł - aż o 1500 zł wyższą od rywali.

DVR-7000 jest prosty w instalacji, a najwięcej czasu - kilkanaście minut - zajmuje dostrajanie tunera do programów TV. Niestety, Pioneer nie ma polskiego systemu PAL (D/K), więc ustawienie niektórych stacji może być trudne albo wręcz niemożliwe. Płytowid oferuje wszystkie niezbędne gniazda połączeniowe, włącznie z 4-stykowym portem DV i koncentrycznym audio.

Pilot DVR-7000 został wyposażony w wygodne pokrętło-przycisk Jog do sterowania przejrzystym i zrozumiałym, choć wolno działającym menu ekranowym. Trochę niewygodne są małe przyciski przewijania i odtwarzania, ale za to do dyspozycji masz przyciski edycji nagrania, programowania ShowView, wyboru ścieżki dźwiękowej i napisów, ustawiania znaczników A-B powtarzanego fragmentu. Przyciski sterujące TV sprowadzają się tylko do przełączania programów i regulacji głośności.

Płytowid Pioneera oferuje nagrywanie płyt DVD-RW w jednym z dwóch trybów: Video Recording lub Video Mode. Pierwszy pozwala na pełną edycję nagrań i wybór spośród aż 32 trybów jakości nagrania (zapis od 60 do 360 minut), ale zapisana w ten sposób płyta nie jest zgodna z DVD-Video - odczyta ją jedynie kilka modeli odtwarzaczy. W Video Mode natomiast dostępne są tylko dwa tryby jakości (najwyższy z godziną zapisu i standardowy z dwoma godzinami), a edycja ogranicza się do automatycznego wstawiania znaczników rozdziałów co 3, 5 lub 10 minut, lecz płyta po ok. 20-minutowej finalizacji jest w pełni zgodna z DVD-Video.

Edycja nagrań w trybie VR odbywa się albo na oryginalnym materiale, albo na tzw. playlistach, na których podajesz, w jakiej kolejności mają być odtwarzane wybrane fragmenty programów. Proces edycji jest bardzo intuicyjny i prosty dzięki zrozumiałemu, graficznemu interfejsowi. Przypomina system, jaki zastosowano w płytowidzie Panasonic DMR-E20.

Podobnie jak u wspomnianego rywala, Pioneer sam znajduje wolne miejsca na płycie i zapisuje na nich programy. Dzięki temu np. reklamy wycięte podczas edycji z oryginalnego materiału zwiększają pulę dostępnych minut nagrania. Dodatkowo urządzenie dobiera automatycznie tryb jakości optymalny dla ilości wolnego miejsca.

Jako że na krążku można nagrywać tylko w jednym trybie - VM albo VR - przed użyciem czystej płyty DVD-RW musisz zadecydować, który z nich będzie najlepszy do Twych celów, a płytowid w ciągu minuty przygotuje nośnik (płyty DVD-R z racji tylko jednorazowego zapisu można nagrywać wyłącznie w Video Mode). Jeśli zechcesz zapisać program np. w trybie VR na płycie z istniejącym nagraniem w trybie VM, dotychczasowa zawartość zostanie skasowana.

Timer pozwala na zaprogramowanie do ośmiu pozycji, a DVR-7000 umożliwia zapisanie na płycie terminarza powtarzających się, stałych pozycji, np. godzin seriali. Wówczas po włożeniu krążka, na którym rejestrujesz Rodzinę Soprano, płytowid od razu wie, kiedy ma rozpocząć nagrywanie.

Informacje DSV

tel. (22) 5709956

www.dsv.com.pl

Cena 8499 zł