Trzeci korzysta

Sony DRU500A, LG GMA-4020B, NEC MultiSpin 4x ± DVD Writer ND-1100A


Sony DRU500A, LG GMA-4020B, NEC MultiSpin 4x ± DVD Writer ND-1100A

Wojna formatów zapisywalnego DVD trwa w najlepsze, a ewidentnego zwycięzcę póki co trudno wytypować. Niektórzy producenci wykorzystują swoją neutralną pozycję w tej rozgrywce i wprowadzają urządzenia obsługujące więcej niż jeden standard. LG, NEC, a nawet Sony (oficjalnie z obozu DVD+RW) przedstawiły napędy, które rozwiązują - przynajmniej tymczasowo - dylemat wyboru właściwego formatu.

NEC i Sony postawiły na obie wariacje DVD- R/RW - zarówno "plus", jak i "minus". Sony w modelu DRU500A oferuje zapis DVD+R i DVD+RW z szybkością 2,4x, a w przypadku formatu DVD-R/RW nagrywanie odbywa się nie tylko z prędkością 2x, typową dla najnowszych napędów tego standardu, ale DVD-R osiąga nawet 4x! Do tego dochodzi wypalanie płyt CD-R z szybkością 24x, a CD-RW 10x - w sumie otrzymujesz najbardziej uniwersalny napęd na rynku.

Odczyt krążków CD-ROM i DVD-ROM nie jest najszybszy - odpowiednio 32x i 8x - lecz wystarcza w tego typu urządzeniu.

Wraz z napędem otrzymujesz oprogramowanie Veritas RecordNow, Simple Backup, MusicMatch Jukebox, ArcSoft Showbiz, Sonic MyDVD 3.5, PowerDVD. W Stanach Zjednoczonych za przyjemność posiadania DRU500A trzeba zapłacić 350 dolarów; europejska cena nie jest jeszcze znana.

Napęd MultiSpin 4x ± DVD Writer ND-1100A firmy NEC różni się od Sony szybkościami zapisu i odczytu: oprócz nośników DVD-R także DVD+R mogą być nagrywane z prędkością 4x, lecz wypalanie płyt CD-R jest wolniejsze niż w Sony - NEC oferuje standardowe 16x. Szybciej natomiast odczytywane są płyty CD-ROM (40x) i DVD-ROM (12x). Nagrywarka NEC będzie dostępna w Europie od listopada w cenie ok. 400 euro.

A może z DVD-RAM?

Najnowszy napęd LG, GMA-4020B, nie jest aż tak atrakcyjną propozycją dla przeciętnego użytkownika, jak NEC czy Sony, ale może zainteresować kolekcjonerów płyt DVD-RAM. Zapisuje bowiem nie tylko krążki DVD-R z szybkością 2x, DVD-RW 1x, CD-R 12x, a CD-RW 8x, lecz także nośniki DVD-RAM z prędkością 1x (0,5x z włączoną weryfikacją danych).

DVD-RAM jest lepszym formatem do archiwizacji danych niż DVD-RW, ponieważ nośnik wytrzymuje około 100 tys. cykli zapisu (DVD+RW tylko 1000), ma wbudowane zarządzanie defektami, a przede wszystkim zapewnia całkowicie swobodny dostęp do danych. Jednak podobne cechy - z wyjątkiem żywotności - ma DVD+RW, który przy tym czyta zdecydowanie więcej urządzeń.

Nagrywarka LG nie akceptuje jednak nośników DVD-RAM w kasetach - trzeba je najpierw wyjąć z ochronnego pudełka. Co ciekawe, bez kłopotów odczytuje natomiast krążki formatu DVD+R i DVD+RW.

Do wersji prototypowej urządzenia, jakiej mieliśmy okazję się przyjrzeć, dołączono oprogramowanie firmy BHA (B's Recorder Gold 5 Basic i B's DVD), odtwarzacz WinDVD 4 oraz sterownik do DVD-RAM. Cenę ustalono na 1699 złotych.

Uciekać do przodu

Pioneer, twórca i największy zwolennik formatu DVD-R/RW, wprowadził w Japonii ulepszoną wersję swojej nagrywarki - DVR-A05. Prototypowy egzemplarz nowego modelu, który trafił do naszej redakcji, eliminuje większość wad poprzedników, pozwalając wreszcie na zapis nośników CD-RW High Speed z prędkością 8x zamiast dotychczasowych 4x i CD-R z szybkością 16x (do tej pory 8x). By sprostać rywalom spod znaku DVD+RW, do 2x zwiększono też współczynnik nagrywania na płytach DVD-RW, a na krążkach DVD-R - do 4x, podobnie jak w napędach firm NEC i Sony. Lecz w przeciwieństwie do nich DVR-A05 wciąż pozostaje nagrywarką tylko jednego formatu - DVD-R/RW.

Możliwości nowych nagrywarek DVD - zapis z prędkością 4x - na razie są iluzoryczne, ponieważ na rynku nie ma odpowiednich nośników.

A gdy wreszcie się pojawią, niektórzy mogą stać się ich ofiarami: Pioneer prosi użytkowników modeli DVR-A03 i DVR-A04 o jak najszybszą aktualizację firmware'u napędów, bo użycie płyt DVD High Speed w tych urządzeniach może spowodować... nawet zniszczenie nagrywarki.