Trzecie wydanie uzupełniające KOffice 1.6

Organizacja KDE wydała ostatnio trzecie wydanie aktualizacyjne pakietu narzędzi KOffice 1.6. Nowa wersja naprawia wiele istotnych błędów, a oprócz tego wprowadza kilka zmian do narzędzia Kexi.

Kexi

Kexi

KOffice to zestaw narzędzi o różnorodnym przeznaczeniu, zintegrowanym ze środowiskiem KDE. Ze względu na wielkość projektu, w większości nie są to aplikacje profesjonalne. Są one raczej dostosowane dla przeciętnego użytkownika systemu Linux. KOffice zawiera między innymi edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, edytory wykresów i diagramów oraz aplikację do tworzenia bez danych (wraz z narzędziem raportującym). Oprogramowanie obsługuje standard dokumentów OpenDocument.

Można się spodziewać, iż KOffice 1.6.3 to jedno z ostatnich (jeżeli nie ostatnie) wydań serii 1.6. Twórcy pracują obecnie nad serią 2.0. Nowa wersja pakietu oprócz rozwiązania kilku zgłoszonych problemów dostarcza również innowacje w narzędziu Kexi. Główną nowością jest dodane okno wyszukiwania dla danych w widoku formularzy, tabel i kwerend oraz funkcja druku grafiki pochodzącej z bazy danych. Kilka mniejszych poprawek wprowadzono również do KexiDB oraz w projektach kwerend i tabel. Oprócz tego, mniejsze poprawki pojawiły się również w narzędziach KChart i Krita. Zostały także wprowadzone trzy kolejne języki: nepalski, Low Saxon i bułgarski. Więcej informacji można odnaleźć na stronie domowej projektu KOffice.